Autor: PAP/Adam Warżawa

IO 2024

Za nami eliminacje jedynek. Zmienne szczęście reprezentantek Polski

2024-08-08 11:35

Przed południem odbyły się przedbiegi kajakarskich jedynek kobiet podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polskę reprezentowały w nich dwie przedstawicielki poznańskich klubów Dorota Borowska i Katarzyna Szperkiewicz. Dużo lepiej poradziła sobie w nich Borowska, która pewnie awansowała do półfinału. Szperkiewicz czeka dodatkowy start w ćwierćfinale.

Dorota Borowska w półfinale C1 200 m

Kanadyjkarka Dorota Borowska wygrała wyścig eliminacyjny w jedynce na 200 m i bezpośrednio awansowała do półfinału igrzysk olimpijskich. Polka wyprzedziła Brazylijkę Valdenice Conceicao o 0,65 sekundy. Trzecia była Niemka Lisa Jahn.

Zawodniczka w ostatniej chwili została dopuszczona do startu w igrzyskach. W niedzielę została oczyszczona przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z zarzutów stosowania niedozwolonych środków. Do stolicy Francji dotarła dopiero w poniedziałek, zaledwie dzień przed pierwszym startem.

Kanadyjkarka Posnanii w jedynce na 200 m była czwarta na igrzyskach w Tokio. W Paryżu rywalizuje także w dwójce na 500 m z Sylwią Szczerbińską.

Bieg był bardzo spokojny, w dużym komforcie. Wiedziałam, że mogę wyścig eliminacyjny popłynąć na większym luzie, bez spięcia, bo dalsze przedbiegi były silniejsze. Podejrzewam, że jestem w stanie z tego wyniku urwać dwie sekundy na półfinał i finał. Wierzę, że stać mnie na dużo. Zobaczymy po finale, ale uważam, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Cieszę się z tego, że tu jestem i mogę się zaprezentować z jak najlepszej strony - mówi Dorota Borowska.

Katarzyna Szperkiewicz zajęła czwarte miejsce w swoim przedbiegu. Musi powalczyć w ćwierćfinale

Kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz zajęła czwarte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym w konkurencji C1 200 m igrzysk olimpijskich i wystąpi w ćwierćfinale. Wyścig wygrała Kubanka Yarisleidis Cirilo Duboys przed Chilijką Marią Jose Mailliard.

Szperkiewicz straciła do zwyciężczyni 1,55 sekundy. Bezpośredni awans do półfinału uzyskały dwie najlepsze zawodniczki z każdego przedbiegu.

Biało-Czerwoni rozpoczęli rywalizację w kajakarstwie. Zobacz zdjęcia!

QUIZ. Letnie Igrzyska Olimpijskie nie mają przed Tobą żadnych tajemnic? Zdobądź choć 4/10!

Na start nie może być nic innego. Pierwsze nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w roku: