Najstraszniejszy odcinek serialu Z Archiwum X

i

Autor: pixabay.com/renateko, youtube.com/Will Johnston

CIEKAWOSTKI

Zakazany odcinek serialu "Z Archiwum X". Epizod pt. "Dom" był zbyt kontrowersyjny i zbyt straszny!

2024-03-20 11:53

Mocne sceny i kontrowersyjne wątki sprawiły, że odcinek pt. "Dom" popularnego serialu "Z Archiwum X" nie był emitowany przez stację Fox przez kolejne trzy lata! Fani produkcji do dziś uważają, że to najstraszniejszy odcinek całej serii.

Serial "Z Archiwum X"

To jeden z najbardziej znanych telewizyjnych seriali kryminalnych. "Z Archiwum X" - czyli w oryginale "The X-Files" - to amerykańska produkcja z pogranicza sensacji, horroru, thrillera czy fantastyki naukowej. Pomysłodawcą, producentem oraz reżyserem i autorem scenariuszy do znacznej liczby odcinków jest Chris Carter, natomiast muzykę skomponował Mark Snow.

"Z Archiwum X" to opowieść o nietypowej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą tytułowe Archiwum X, komórkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszystkie sprawy, których nie sposób wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania.

Serial, z przerwami pomiędzy, doczekał się aż 11 sezonów, wzbogaconych o dwa filmy pełnometrażowe. Emisja pierwszych sezonów miała miejsce na antenie telewizji Fox.

Odcinek pt. "Dom" serialu "Z Archiwum X" - najmroczniejszy epizod serii

Za najstraszniejszy i najbardziej kontrowersyjny odcinek całej produkcji uchodzi epizod pt. "Dom". To drugi odcinek 4. serii (75. odcinek licząc od początku produkcji). Za jego scenariusz odpowiadali Glen Morgan i James Wong, a reżyserem był Kim Manners.

"Dom" został premierowo wyemitowany na antenie TV Fox 11 października 1996 roku. Kolejnej emisji nie było przez następne trzy lata! Tak zdecydowało szefostwo stacji, ze względu na zbyt mocne i kontrowersyjne sceny oraz wątki.

Odcinek "Dom" serialu "Z Archiwum X" - o czym jest najstraszniejszy odcinek kultowego serialu?

O czym jest ten mroczny odcinek? Agenci Fox Mulder i Dana Scully jadą do miejscowości Home w Pensylwanii, gdzie wzywa ich szeryf Andy Taylora (Tucker Smallwood), prosząc o pomoc w rozwiązaniu sprawy dzieciobójstwa. Za głównych podejrzanych uznana zostaje grupa braci Peacocks. Młodzi ludzie dziesięć lat wcześniej stracili rodziców i od tego czasu żyli w izolacji na rodzinnej farmie. Szybko okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana i że sytuacja w posiadłości Peacocków odbiega od normy.

W odcinku widzowie narażeni są na mocne sceny, w tym na widok kobiety leżącej pod łóżkiem bez rąk i nóg czy na rozrywane ciało jednego z funkcjonariuszy. Pojawia się wątek kazirodczy, nie brakuje też strzelaniny, w których ginie dwóch bohaterów.

Stacja Fox pierwszy raz w historii serialu zdecydowała się nie wyświetlać odcinka w powtórkach. Kolejna emisja "Domu" miała miejsce ponad trzy lata później - w Halloween 1999 roku. Jak donosi "Collider", przed emisją na ekranie miał pojawić się specjalny komunikat o treści: "Tylko w Halloween jesteśmy w stanie odważyć się, by pokazać odcinek tak kontrowersyjny, że został zakazany w telewizji na trzy lata. Uznajcie to za ostrzeżenie".

Najniebezpieczniejsze miasta na świecie. Znamy najnowszy ranking!