Zbiornik Tulce. Nowe jezioro pod Poznaniem
Zakończyła się budowa sztucznego zbiornika wodnego w Tulcach. Powstał zbiornik retencyjny wraz z budowlą przelewowo-upustową i zaporą ziemną. Obiekt wzniesiono na rzeczce Męcina w odległości ok. 70 m na wschód od ul. Średzkiej w Tulcach w kierunku Komornik. To rodzaj retencji korytowej. Powierzchnia zajęta pod zbiornik to 21,57 ha, w tym powierzchnia lustra wody 15,97 ha. Pojemność maksymalna 242.000 m sześciennych, pojemność użytkowa 99.911 m sześciennych, retencja powodziowa 66.800 m sześciennych. Średnia głębokość to ok. 1,52 m, w maksymalnym punkcie po spiętrzeniu głębokość wyniesie 3,80 m.
Zbiornik retencyjny w gminie Kleszczewo. Nowe miejsce rekreacji pod Poznaniem
Realizacja projektu ma przyczynić się do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy. Na obszarze gminy Kleszczewo notowane są jedne z najniższych w kraju roczne poziomy opadów deszczu (poniżej 550 mm). Zbiornik jest wielofunkcyjny, co oznacza, że oprócz podstawowej funkcji, którą jest retencja wody na potrzeby rolnictwa, akwen będzie także służył celom rekreacyjnym. Zastosowano specjalny system drenażowy, który ma zapewnić odpowiednią retencję.
Jezioro w Tulcach. Długo wyczekiwana inwestycja
Inwestycja pochłonęła ponad 22 mln złotych. Gmina nie partycypowała w tych kosztach. - Gmina nie jest inwestorem, jednak budowa jest efektem wieloletnich zabiegów i działań zmierzających do powstania zalewu. Już w latach 90-tych ubiegłego wieku doprowadziliśmy do wymiany gruntów, w taki sposób by teren budowy należał do Skarbu Państwa. Obecnie Gmina zabiega o pozyskanie dużego terenu pod funkcję rekreacyjną. Powstała koncepcja rozbudowy strefy rekreacyjnej - przekazała gmina Kleszczewo. O budowie zbiornika w Tulcach mówiło się od ponad 30 lat.
Inwestorem było Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Zbiornik w Tulcach oficjalnie otwarty. Kiedy pojawi się w nim woda?
W środę odbyło się oficjalne otwarcie zbiornika retencyjnego w Tulcach. - To jest oczywiście zbiornik mokry, czego dzisiaj jeszcze nie widać. Z natury rzeczy będzie wielofunkcyjny. Inwestycja powstała dzięki temu, że Wody Polskie miały do dyspozycji środki zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego, jak również dofinansowanie ze środków budżetu państwa. Częściowo sfinansowaliśmy budowę także z naszych środków, Wód Polskich - powiedział nam Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - W Polsce jesteśmy w stanie zatrzymać ok. 7 procent średniego rocznego przepływu, który wynosi 62 miliardy metrów sześciennych. Czyli retencjonujemy ok. 4 miliardów. Na nas plasuje jako kraj zagrożony suszą. Żeby to zmienić, musimy podejmować tego typu inwestycje. Przed nami ogromne wyzwania, bardzo dużo prac. Tego typu działania zostaną wpisane w program rządowy na kolejne lata - dodał.
Kiedy zbiornik Tulce się zapełni? - To będzie uzależnione przede wszystkim od przepływów w rzece Męcina. A te przepływy będą uzależnione od tego, jak ona będzie zasilana w tę wodę. Ona jest głównie zasilana przez wody opadowe. Liczę na to, że za chwilę spadnie deszcz. Każda kropla deszczu o tej porze roku jest bardzo pożądana, szczególnie na tym obszarze. Zbiornik będzie się zapełniał stopniowo. Ten proces może potrwać. Być może nawet do wiosny przyszłego roku - wyjaśnił Krzysztof Woś.