Prace poszukiwawcze Biura Poszukiwań i Identyfikacji

i

Autor: Facebook/Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Miasto

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął I etap prac poszukiwawczych w powiecie poznańskim

2023-10-05 15:49

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął I etap prac poszukiwawczych w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, w gminie Dopiewo, w powiecie poznańskim - czytamy na stronie. Celem badań jest odnalezienie nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1942.

Trwają prace poszukiwawcze mogił głównie więźniów Fortu VII. W 1944 r. W ramach Akcji 1005, Niemcy rozkopali groby i spalili ciała. Według zeznań świadków, nie zniszczono wszystkich mogił.

Prace potrwają do 13 października

Po zakończeniu wojny częściowo przeprowadzono prace poszukiwawcze. W ich wyniku oznaczono i upamiętniono 9 mogił tworząc: Kwaterę Duchownych, Kwaterę Studentów Uczelni Poznańskich oraz Kwaterę Siedmiu Grobów. W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że brakuje upamiętnienia co najmniej dziewięciu mogił. Do tegorocznych badań wytypowano m.in. obszary w rejonie Kwatery Siedmiu Grobów - czytamy w komunikacie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dodajmy, że prace rozpoczęły się 2 października i mają potrwać do 13 października. Wykonywane czynności mają charakter rozpoznawczy. Teren do przebadania wynosi ok 35 arów.

Znani Polacy, którzy mają dwa groby lub nie mają swojej mogiły. Niezapomniani