policja

i

Autor: BŹ

Wydarzenia

Zniszczony pomnik na dawnym cmentarzu żydowskim. Policja szuka sprawcy

2024-05-15 9:42

Nieznany sprawca pomalował czerwoną farbą tablicę na pomniku znajdującym się na dawnym cmentarzu żydowskim w Trzemesznie (woj. wielkopolskie). Sprawą zajmuje się policja.

Ktoś zniszczył pomnik na dawnym cmentarzu żydowskim w Trzemesznie

O zdarzeniu poinformowały we wtorek lokalne media. Oficer prasowa KPP w Gnieźnie asp. sztab. Anna Osińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że zgłoszenie o dokonanym akcie wandalizmu na dawnym cmentarzu żydowskim w Trzemesznie policja przyjęła w poniedziałek. Sprawę zgłosiły władze Trzemeszna.

Osińska podkreśliła, że ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że uszkodzenia dokonano między 10 a 12 maja. - Policjanci dokonali oględzin oraz sporządzili dokumentację. W sprawie wszczęto postępowanie z art. 256 par. 1 kk, czyli nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych – podkreśliła Osińska.

Portal Trzemeszno24.info podał, że tablica, która została pomalowana farbą, znajduje się na kamiennym pomniku przy ulicy Orchowskiej. - Pomnik na cmentarzu żydowskim upamiętnia osoby tam pochowane oraz tych trzemeszeńskich Żydów, którzy zginęli w czasie Holocaustu. Został zbudowany z pozostałości macew, które nie nadały się do renowacji – wskazano.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!