Pogoda

Zorza polarna widziana z Poznania. To już kolejny raz w tym roku!

Zorza polarna powstaje w wyniku burz magnetycznych na Słońcu, których promieniowanie wiatrem słonecznym trafia na Ziemię. Z racji największej bliskości pojawia się ona najczęściej na biegunach. Czasem jednak, gdy burza ta jest na tyle silna, zasięg zorzy jest dalszy. Tak też było przez dwie ostatnie noce. Dzięki temu mogliśmy oglądać ją także w okolicach Poznania.

Kolejna zorza polarna nad Poznaniem w tym roku!

Blisko pół roku temu mogliśmy już oglądać ogromną zorzę polarną nad Poznaniem. To spektakularne zjawisko powtórzyło się po raz kolejny w maju. Ostatnie dwie noce także mogliśmy obserwować to niezwykłe zjawisko na mniej oświetlonych częściach miasta, lub pod Poznaniem.

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w wyniku burz słonecznych i wyrzutów fal elektromagnetycznych w stronę jego najbliższych planet, w tym Ziemi. Jeśli taka fala zderzy się z polem magnetycznym, dochodzi wtedy do takiego spektakularnego tańca kolorów na nocnym niebie. Widoczna zazwyczaj jest jedynie na biegunach, jednak w przypadku tak dużego zjawiska, może także pojawić się nawet nad Polską.

Niebezpieczeństwo burzy magnetycznej

Choć burze magnetyczne powodują tak piękne zjawisko, jak zorza polarna, może być ona także niebezpieczna. Może nie tyle dla naszego zdrowia bezpośrednio, ale potrafi ona zakłócić sygnały satelitarne. Chodzi m.in. o GPS, sieci komórkowe itp. Gigantyczna burza słoneczna z lat 80. XX wieku spowodowała przeciążenie sieci energetycznych w Kanadzie.

Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia zorzy użytkowników portali społecznościowych!