Protest pracowników Aquanetu
Od tygodnia budynki Aquanetu są oflagowane flagami związkowymi, oraz banerami protestacyjnymi. Jak już pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu, protestującym chodzi o podwyżki płac, oraz waloryzację cen wód, którą blokuje państwowa spółka Wody Polskie, mimo znacznych podwyżek cen prądu i innych nośników energii.
"Walczymy o ludzi i o miejsca pracy" - związkowcy o proteście
- Domagamy się rozmów z Wodami Polskimi, które tak na dobrą sprawę w ogóle z nami nie chcą rozmawiać. Pierwsze pisma, które wystosowaliśmy do Wód Polskich, czyli do prezesa, to był wrzesień 2022. Kolejne pisma, które poszły do Wód Polskich, to był grudzień 2022. Uruchomiliśmy naszą centralę, Forum Związków Zawodowych. Również próbowaliśmy rozmawiać. Niestety tutaj nikt nie chce podjąć żadnego dialogu. Dlatego podjęliśmy tutaj inicjatywę tutaj w grudniu, że wystosowaliśmy pisma WRDS-u, mamy poparcie władz Miasta Poznania, no ale tutaj pan dyrektor w ogóle się nie pojawiał, dlatego my oczekujemy dialogu. Dlatego ten dzisiejszy dzień jest kolejnym dniem tzw. protestu, a nie jest to strajk. A my walczymy o stanowiska pracy, nasze przedsiębiorstwo sięga już 20 mln strat - powiedział Mariusz Sanocki z Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska przy Aquanet S.A.
Wody Polskie odpowiadają związkowcom
- Wody Polskie są regulatorem w zakresie taryf. Rozpatrujemy wnioski. Państwa głos oczywiście jest bardzo ważny i dobrze, że mamy możliwość porozmawiania, że mamy możliwość spotkania się, ponieważ nie do końca zgodzę się z tym, co zostało powiedziana, że podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego (...) przedstawiono tam, jak wygląda tam sytuacja przynajmniej w zakresie regionalnego zarządu gospodarki wodnej w Poznaniu. jeżeli chodzi o ten postulat, który tutaj jest, tak jak panowie przewodniczący powiedzieli, został uchwalony w styczniu. Ja już też miałem okazję poprzez dyrektora Jagodzińskiego się zapoznać, na pewno będziemy tę sprawę rozpatrywać. (...) Nie wszyscy te wnioski składają. Ci, którzy te wnioski składają, to połowa została już rozpatrzona. Wniosek musi zostać złożony prawidłowo i oczywiście tych terminów też pilnujemy. - przekazał protestującym Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak.
Wody Polskie przerzucają odpowiedzialność na zarządy spółek
Jak mówił Nowak, to zarządy spółek wstawiają błędne wnioski o zmiany taryf, z nieuzasadnionymi przesłankami do tego. Związkowcy zaznaczają, że nawet nie biorąc pod uwagę inflacji, to nie da się przewidzieć kosztów 3 lata do przodu, a wzrosty cen prądu, gazu w tym nie pomagają. Przez to wszystko firma Aquanet prowadzi programy oszczędnościowe. Związkowcy obawiają się przez to o swoje miejsca pracy. Inwestycje zostały wstrzymane, a awarie mają być usuwane tylko te ważniejsze w pierwszej kolejności.