Muzeum Etnograficzne w Poznaniu

i

Autor: Muzeum Narodowe w Poznaniu

kultura

Co raz bliżej otwarcia Muzeum Etnograficznego! Zmieni się też nazwa

2024-04-09 8:48

Siedziba Muzeum Etnograficznego przy ul. Mostowej od dwóch lat jest w remoncie. Rozpoczął się ostatni etap modernizacji, czyli aranżacja przestrzeni galeryjnej.

Nowe wnętrza, nowa nazwa

Co raz bliżej otwarcia nowego muzeum etnograficznego. 8 kwietnia wyłoniono projekt koncepcji aranżacji remontowanych wnętrz budynku. Poza zmianą wnętrza muzeum, zmieni się też nazwa. Docelowo muzeum będzie nazywało się Muzeum Kultur Świata.

- Zasadnicza część remontu jest zakończona, natomiast rzeczywiście jeszcze pewne detale są w trakcie finalizacji. W tej chwili największym wyzwaniem jest zaprojektowanie wystawy stałej i jej urządzenie oraz wyposażenie przestrzeni towarzyszących, zaczynające od części recepcyjnej przez pracowników Muzeum i różnego rodzaju pomieszczenia zapleczowe. Muzeum etnograficzne w swoich kolekcjach posiada oczywiście obiekty z Poznania, z Wielkopolski, czy z Polski, ale także przez dziesiątki lat gromadziło eksponaty z innych kontynentów. Zatem zmiana na Muzeum Kultury Świata jest jak najbardziej odpowiadająca rzeczywistości muzealnej. Zwiedzający będzie mógł się zapoznać z jednej strony z tym, co opisuje naszą tożsamość, co jest elementem naszego zakorzenienia i tradycji.

- zapowiadał Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki.

Exotica?

Na ekspozycji zobaczymy wszystko to co jest bądź było egzotyczne w historii świata.

- Mamy parę perełek. Jedną z nich jest kolekcja podarowana muzeum jeszcze przed wojną, kiedy funkcjonowaliśmy jako muzeum wielkopolski. W 1922 roku profesor Józef Zwierzycki, który był geologiem i pracował dla królowej holenderskiej, wysłany został na Nową Gwinę. My czynimy starania o zwrot i o odzyskanie tej kolekcji, zwłaszcza, że część z kolekcji jest u nas i chcemy ją scalić. Udało się. Ta koleksja będzie w całości pokazana na Otwarciu Wystawy (...) Wystawa będzie nosiła nazwę "Exotica?" . Chcemy też pokazać szczególne podejście dawne do tych zbiorów. Ono nosiły te zbiory nazwę poza europejskim. 

tłumaczyła Aneta Skibińska, kustoszka Muzeum Etnograficznego.

Otwarcie muzeum zaplanowano na listopad przyszłego roku. Do dyspozycji zwiedzających będą dwie kondygnacje z wystawą stałą i wystawami czasowymi.