Obiekt powstał w latach 1979-95 zgodnie z wówczas obowiązującymi normami przeciwpożarowymi i energetycznymi, które obecnie są od dawna nieaktualne. Dodajmy jednak, że z biegiem lat remont był konieczny i nieunikniony, przede wszystkim ze względu na stan techniczny budynku. Prace trwały trzy lata.
Collegium Altum w Poznaniu. Remont był konieczny
- Termomodernizacja to projekt, który rozpoczął się w 2020 roku, sądziliśmy że remont zakończy się szybciej, jednak pandemia pokrzyżowała plany. Dlatego w tej chwili zakończyliśmy kompleksową modernizację energetyczną. Dzięki temu udało się poprawić bezpieczeństwo naszych pracowników oraz studentów, ponieważ poprzedni budynek, który projektowany był w latach 70. nie spełniał norm przeciwpożarowych, energetycznych i ten stan budynku wymagał interwencji – mówi nam Marta Andrzejewska, Kierownik, Dział Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Collegium Altum w Poznaniu. Co się zmieniło po remoncie?
- Gruntowna modernizacja to przede wszystkim naprawa i ocieplenie ścian osłonowych, sufitów, dachów. Zostały usunięte płyty azbestowo-cementowe, które były w ścianach. Wymieniono okna, drzwi zewnętrzne i całkowicie wymieniono oświetlenie LED, a także założono nowe okablowania IT – mówi Marta Andrzejewska. - Z takich ciekawostek to ułożyliśmy 18 kilometrów kabli. Zostało ocieplonych 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Wymieniliśmy 1200 okien i ta nasza słynna czerwona blacha, która jest na zewnątrz, to wymieniliśmy jej ponad 5 tysiećy metrów kwadratowych – dodaje.
Dzięki wszystkim pracom remontowym, budynek zyskał dawny blask i na nowo może cieszyć Poznaniaków.