Ranking Sukces kadencji 2018-2023. Jakie wskaźniki wzięto pod uwagę?
Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
- sukcesu finansowego - związanego z budżetem jednostki samorządowej,
- sukcesu ekonomicznego - wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej,
- sukcesu infrastrukturalnego - odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej
- sukcesu społecznego - uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).
Mylącym uproszczeniem byłoby traktowanie wyników rankingu jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych. Wskaźniki dobraliśmy takie, które możliwie najlepiej obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że ten sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego (lub niekorzystnego) splotu okoliczności, w których przyszło działać - czytamy w rankingu pisma samorządowego Wspólnota.
Które miasta powiatowe w Wielkopolsce są najbardziej rozwojowe?
Miasta sukcesu w rankingu pisma samorządowego wspólnota, to miejsca, w których chcą mieszkać ludzie, a także wiążą z nimi swoją przyszłość zarówno prywatną jak i zawodową. Oceniono pięcioletnią kadencję samorządową w latach 2018-2023. Miejscowości podzielono na miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasteczka i gminy wiejskie. My skupimy się na miastach powiatowych. W tej kategorii miastem sukcesu zostało Zakopane! Na podium uplasowały się również Grodzisk Mazowiecki i Stalowa Wola. Z reprezentantów Wielkopolski najlepiej wypadł Ostrzeszów, który zajął 31. miejsce. W podkategorii sukces finansowy bardzo dobrze zaprezentowało się Kępno, plasując się na 22. lokacie. Pod kątem sukcesu ekonomicznego dobrze pokazała się Piła, zajmując 48. miejsce. Warto zwrócić uwagę na podkategorie sukces infrastrukturalny, gdzie Wielkopolska aż dwukrotnie znalazła się w top10! 3. miejsce zajął Rawicz, a 10. Kępno. Pod kątem sukcesu społecznego najlepszy okazał się Ostrzeszów, zajmując 42. lokatę.
Poniżej znajdziecie wielkopolskie miasta powiatowe, które uplasowały się w pierwszej setce. We wszystkich podkategoriach oraz w głównym rankingu. Pełny ranking jest dostępny pod linkiem.
Miasta powiatowe - sukces społeczny:
- 42. Ostrzeszów
- 48. Ostrów Wielkopolski
- 78. Koło
- 91. Nowy Tomyśl
- 96. Gniezno
Miasta powiatowe - sukces infrastrukturalny
- 3. Rawicz
- 10. Kępno
- 12. Jarocin
- 29. Września
- 45. Ostrzeszów
- 51. Oborniki
- 54. Chodzież
- 57. Nowy Tomyśl
- 64. Ostrów Wielkopolski
- 76. Gostyń
- 82. Piła
- 83. Krotoszyn
- 87. Szamotuły
- 88. Wolsztyn
- 97. Pleszew
Miasta powiatowe - sukces ekonomiczny
- 48. Piła
- 53. Złotów
- 54. Ostrzeszów
- 58. Środa Wielkopolska
- 73. Oborniki
- 84. Ostrów Wielkopolski
- 86. Września
Miasta powiatowe - sukces finansowy
- 22. Kępno
- 30. Oborniki
- 36. Czarnków
- 43. Gniezno
- 82. Międzychód
- 85. Ostrzeszów
Miasta powiatowe - podsumowanie
- 31. Ostrzeszów
- 32. Kępno
- 52. Oborniki
- 54. Ostrów Wielkopolski
- 74. Gniezno
Podsumowując zdecydowanie należy zwrócić uwagę na Ostrzeszów, który nie dość, że okazał się najlepszy w głównym rankingu, to do tego pojawił się w pierwszej setce w każdej kategorii! Wielkopolskie miasta powiatowe wyglądają zdecydowanie najlepiej pod kątem sukcesu infrastrukturalnego. Najgorzej wypadły pod kątem sukcesu społecznego.