Debata prezydencka Eski 2024. Jacek Jaśkowiak w ogniu pytań

i

Autor: pixabay.com/annajelec, Facebook/Jacek Jaśkowiak

Wybory lokalne 2024

Wybory samorządowe 2024. Debata prezydencka Eski. Kandydat w ogniu pytań! Jaką wizję Poznania ma Jacek Jaśkowiak?

2024-04-15 9:19

Już 21 kwietnia w Poznaniu druga tura wyborów samorządowych. Poznaniacy wybiorą prezydenta. Kto nim zostanie? Na placu boju zostało już tylko dwóch kandydatów - Jacek Jaśkowiak i Zbigniew Czerwiński. Jaką wizję miasta mają? Zadaliśmy im szereg tych samych pytań. Zobaczcie, co odpowiedział nam Jacek Jaśkowiak.

Wybory samorządowe 2024 w Poznaniu. O urząd prezydenta Poznania ubiegało się pięcioro kandydatów

Siódmego kwietnia mieszkańcy stolicy Wielkopolski wybierali prezydenta Poznania. Na placu boju stanęło pięcioro kandydatów:

  • Zbigniew Czerwiński (KW Zjednoczona Prawica - Poznań);
  • Łukasz Garczewski (KW Społeczny Poznań);
  • Jacek Jaśkowiak (KW KO);
  • Przemysław Plewiński (KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe);
  • Beata Urbańska (KW Lewica).

Żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów, dlatego 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura. W niej zmierzą się Jacek Jaśkowiak i Zbigniew Czerwiński.

Wybory na prezydenta Poznania 2024. Debata Eski

Jako poznańska redakcja portalu eska.pl wysłaliśmy kilkanaście tych samych pytań do każdego z pięciorga kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta stolicy Wielkopolski. Pytania podzieliliśmy na pięć bloków tematycznych:

  • JA JAKO PREZYDENT POZNANIA;
  • FINANSE MIASTA;
  • INWESTYCJE W MIEŚCIE,
  • TRANSPORT I KOMUNIKACJA,
  • MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW.

Kandydaci mieli czas na odpowiedź do czwartku (28 marca). Uzyskaliśmy odpowiedzi od trzech kandydatów: Jacka Jaśkowiaka, Zbigniewa Czerwińskiego i Przemysława Plewińskiego.

Wybory lokalne 2024. Kto prezydentem Poznania? Jacek Jaśkowiak w ogniu pytań - wizja miasta według Jacka Jaśkowiaka

Przedstawiamy odpowiedzi, jakich udzielił nam kandydat KW KO Jacek Jaśkowiak.

1. JA JAKO PREZYDENT POZNANIA:

eska.pl: Jaka będzie pierwsza decyzja, jaką Pan podejmie po objęciu urzędu?

Jacek Jaśkowiak: To zależy od tego, jakie dokumenty trafią tego dnia na moje biurko. Codziennie podejmuję dziesiątki decyzji, podpisuję dziesiątki dokumentów. I myślę, że będzie to dzień jak każdy inny w ciągu ostatnich 9 lat. Przyjadę rano do urzędu i zabiorę się do pracy.

eska.pl: Jakie działania, po wygranych wyborach, będą dla Pani/Pana najważniejsze i kluczowe dla miasta i mieszkańców?

Jacek Jaśkowiak: Z pewnością modernizacja Areny. Chcę, by realizacja tej inwestycji rozpoczęła się jak najszybciej, bo poznaniacy i poznanianki czekają na halę widowiskowo-sportową. Bliska rozpoczęcia jest też budowa pływalni na Taborowej, na rozstrzygnięcie czeka przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż PST, przygotowujemy się także do budowy wiaduktów nad torami na Lutyckiej i Golęcińskiej. Bardzo istotnym priorytetem będą dalsze inwestycje w ochronę zdrowia poznanianek i poznaniaków, a także w zieleń i poprawę retencji na terenie miasta.

eska.pl: Czy będzie Pan wprowadzał działania (a jeśli tak, to jakie), które pomogłyby poznańskim przedsiębiorcom ze Starego Rynku i okolic?

Jacek Jaśkowiak: Stary Rynek dziś rozkwita, to po prostu widać, słychać i czuć. Przedsiębiorcy korzystają obecnie z działań, które podejmowaliśmy wcześniej, by ulżyć im w tym trudnym okresie. Już teraz widać, jak zwiększył się ruch turystyczny na Starym Rynku, bardzo chętnie odwiedzają go też mieszkańcy, co przekłada się na przychody przedsiębiorców. Będziemy oczywiście dalej promować to miejsce poprzez różnego rodzaju wydarzenia skierowane do mieszkańców.

eska.pl: Czy jest inne miasto w Polsce, na którym Pani/Pan się wzoruje?

Jacek Jaśkowiak: Obserwuję rozwiązania w innych miastach, nie tylko polskich. Te, które się sprawdziły gdzie indziej, staram się przenosić na grunt poznański. Ale to działa oczywiście dwukierunkowo. Z naszych rozwiązań skorzystało już wiele polskich miast. Taka wymiana doświadczeń jest bardzo potrzebna.

2. FINANSE MIASTA:

eska.pl: Gdzie zamierza Pan szukać oszczędności i źródeł dodatkowych przychodów do budżetu miasta?

Jacek Jaśkowiak: Oszczędności szukamy na co dzień. Trzymam się zasady, że kto wydaje na rzeczy zbędne, temu brakuje potem na rzeczy potrzebne. Oczywiście zależy mi też na zwiększaniu przychodów Miasta, co ma miejsce. Wystarczy spojrzeć na budżet, który w ostatnich latach wzrósł z poziomu 4,4 mld zł w 2019 r. do 5,4 mld zł w roku 2024.

eska.pl: Czy jest Pan za zwiększeniem udziału samorządów w podziale podatków?

Jacek Jaśkowiak: Oczywiście, że jestem za zwiększeniem udziału samorządów w podziale podatków.

eska.pl: Poznań jest odpowiednio zarządzany - jeśli nie zgadza się Pani/Pan z tym stwierdzeniem, proszę wyjaśnić dlaczego.

Jacek Jaśkowiak: Zgadzam się, Poznań jest odpowiednio zarządzany.

3. INWESTYCJE W MIEŚCIE:

eska.pl: Które z tych rozwiązań i dlaczego jest Pana zdaniem najkorzystniejsze dla Poznania?

a. remont Areny;

b. wybudowanie nowej hali widowiskowo-sportowej na więcej niż 10 tysięcy miejsc;

c. brak dużej hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu.

Jacek Jaśkowiak zaznaczył odpowiedź a. - remont Areny.

eska.pl: Czy w Poznaniu (tak jak w Łodzi czy Krakowie) powinien być drugi stadion piłkarski, który spełni wymogi Ekstraklasy? I czy miasto powinno wyłożyć na niego pieniądze?

Jacek Jaśkowiak: Nie, uważam że dwa kluby mogą grać na tym stadionie, który już mamy. Jest to możliwe, a przede wszystkim racjonalne. 

eska.pl: Czy jest jeszcze jakiś obszar Poznania, który według Pana wymaga gruntownego remontu?

Jacek Jaśkowiak: Nie, kapitalny remont Poznania został przeprowadzony, przed nami już tylko ewentualne bieżące modernizacje. Chciałbym teraz przeznaczyć większe środki na dzielnice peryferyjne, by poprawić tam jakość infrastruktury.

eska.pl: Co Pan uważa na temat przebudowy dworca kolejowego Poznań Główny? Czy należy go przenieść w inne miejsce?

Jacek Jaśkowiak: Poznań Główny to komunikacyjne serce regionu. Przy jego projektowaniu powinny być uwzględnione przede wszystkim opinie ekspertów. To musi być miejsce funkcjonalne, uwzględniające zarówno rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, jak i kolei szybkich prędkości. To musi być koncepcja opracowana przez ekspertów.

4. TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

eska.pl: Czy komunikacja miejska w Poznaniu (lub w jego części) powinna być darmowa?

Jacek Jaśkowiak: Nie, przy tak rozbudowanym systemie transportu publicznego i wysokich kosztach jego funkcjonowania, całkowicie darmowa komunikacja miejska nie jest możliwa. Jeśli miałaby być darmowa na jakimś obszarze, np. ścisłego centrum, to musiałoby to być oparte na analizach w zakresie zasadności i celowości wprowadzenia takiego rozwiązania.

eska.pl: Opóźnione autobusy i tramwaje to normalność. Co zrobić, żeby to działo się sporadycznie?

Jacek Jaśkowiak: Opóźnione autobusy i tramwaje to nie jest normalność. Na dziś ich punktualność wynosi 85 proc. Jest zatem lepiej, bo wcześniej wynosiła 76 proc. Ale należy dążyć do tego, by jeszcze ją poprawić i to się już dzieje. Biorąc pod uwagę te dane, trudno mówić o opóźnieniach w kategoriach normalności, to już dziś zjawisko sporadyczne. Ale oczywiście nie powinno się to zdarzać. 

eska.pl: Czy kierowcy mogą liczyć na więcej miejsc parkingowych w Poznaniu?

Jacek Jaśkowiak: W Poznaniu cały czas powstają nowe parkingi kubaturowe i pewnie nadal będą powstawały. W ostatnim czasie zbudowano m.in. parking Za Bramką, czy parking na MTP na 650 samochodów. Będą kolejne inwestycje, natomiast z pewnością nie będą to miejsca darmowe. 

eska.pl: Czy linie tramwajowe na Nowe Naramowice i na Poznań Wschód będą przez Pana popierane? Czy powinno się realizować inwestycje tramwajowe do podpoznańskich miejscowości?

Jacek Jaśkowiak: Tak, popieram budowę linii tramwajowych na Nowe Naramowice i na Poznań Wschód. Uważam, że są one potrzebne. Jeśli chodzi o inwestycje tramwajowe do podpoznańskich miejscowości - powinno się je realizować na zasadzie współpracy między gminami, również w wymiarze finansowym, z wykorzystaniem środków unijnych.

5. MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW:

eska.pl: Co z betonozą? Czy jest w Poznaniu i czy trzeba z nią walczyć? A jeżeli tak, to w jaki sposób?

Jacek Jaśkowiak: Betonoza to stan umysłu i chwytliwe hasło, dla mnie symbol stereotypów. Nie można odnosić tego zjawiska do wszystkich miast. Należy spojrzeć na dane. W samym tylko ścisłym centrum miasta, było przed remontem 140 drzew, po remoncie jest 290. Po kilkudziesięciu latach drzewa wróciły na Stary Rynek - posadzono ich tam 12. ZDM w ciągu ostatnich kilku lat usunął ponad 20 tys. m kw. betonowej powierzchni, której miejsce zajęły rośliny. Co więcej, od 2014 roku dosadziliśmy w lasach komunalnych w Poznaniu 430 tys. nowych drzew, a w całym mieście mamy ich ok. 3,2 mln sztuk. Stworzyliśmy też kilka parków w różnych częściach miasta. Największy z nich to Park Rataje. W Poznaniu powstają też lasy kieszonkowe i liczne zieleńce.

eska.pl: Co z pomysłem mieszkań na wynajem od miasta? Czy Poznań będzie szedł w kierunku budownictwa społecznego, a jeśli tak, to w jakiej formie i formule?

Jacek Jaśkowiak: W Poznaniu funkcjonuje Społeczna Agencja Najmu. Ale budujemy też mieszkania komunalne. Mamy szereg programów skierowanych do różnych grup mieszkańców realizowanych zarówno przez ZKZL jak i PTBS. Istotna jest dostępność lokali - czy to miejskich czy na rynku prywatnym, bo to ma decydujący wpływ na ceny nieruchomości. Musimy uwzględnić fakt, że młodzi ludzie z podpoznańskich gmin wracają do Poznania i trzeba umożliwić im zakup lub najem mieszkania. Jest to obszar, w którym aktywna rola miasta jest konieczna.

eska.pl: Według danych GUS Poznań jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Co Pan chce zrobić, by było inaczej?

Jacek Jaśkowiak: To nie jest do końca prawda. GUS bazuje na rejestrach osób zameldowanych. Wg danych ostatniego spisu powszechnego mamy 16 tysięcy więcej mieszkańców niż wskazywały wcześniejsze wyliczenia, do tego trzeba doliczyć osoby mieszkające w Poznaniu, a zameldowane w innych miejscowościach, pracujących lub uczących się u nas obcokrajowców oraz liczną grupę obywateli Ukrainy, którzy znaleźli u nas bezpieczne miejsce do życia. Dynamika odpływu mieszkańców wyhamowała, co jest efektem szeregu zmian, jakie zaszły w mieście. Komfort życia w Poznaniu rośnie, poprawił się dostęp do różnego rodzaju usług, ludzie zaczynają dostrzegać zalety mieszkania w mieście, chcą mieć wszędzie blisko i korzystać z tego, co miasto oferuje. W szczególności dotyczy to młodych osób. W tym segmencie saldo migracji jest dodatnie, więcej młodych ludzi wybiera Poznań jako miejsce zamieszkania niż wymeldowuje się z miasta. 

eska.pl: Czy jesteśmy gotowi na ewentualny konflikt? Czy mieszkańcy będą mieli gdzie się schronić w Poznaniu?

Jacek Jaśkowiak: Mamy w Poznaniu 400 schronów, które zapewniają miejsce dla 50 tys. osób - ale wymagają remontu. Jesteśmy jednak najlepiej chronionym miastem w Polsce z uwagi na obecność wojsk USA. Mamy bazę F16, Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams, remontowane są u nas także Leopardy. Poznań jest też położony w dość bezpiecznej odległości od wschodniej granicy, skąd zagrożenie jest obecnie największe.

Najciekawsze plakaty wyborcze w wyborach samorządowych. Ci kandydaci wykazali się oryginalnością!

Sonda
Czy oddasz głos na Jacka Jaśkowiaka?

Wybory samorządowe 2024. W tych wielkopolskich powiatach frekwencja była najwyższa!