Wybory samorządowe 2024 w Poznaniu. O urząd prezydenta Poznania ubiegało się pięcioro kandydatów
Siódmego kwietnia mieszkańcy stolicy Wielkopolski wybierali prezydenta Poznania. Na placu boju stanęło pięcioro kandydatów:
- Zbigniew Czerwiński (KW Zjednoczona Prawica - Poznań);
- Łukasz Garczewski (KW Społeczny Poznań);
- Jacek Jaśkowiak (KW KO);
- Przemysław Plewiński (KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe);
- Beata Urbańska (KW Lewica).
Żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów, dlatego 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura. W niej zmierzą się Jacek Jaśkowiak i Zbigniew Czerwiński.
Wybory na prezydenta Poznania 2024. Debata Eski
Jako poznańska redakcja portalu eska.pl wysłaliśmy kilkanaście tych samych pytań do każdego z pięciorga kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta stolicy Wielkopolski. Pytania podzieliliśmy na pięć bloków tematycznych:
- JA JAKO PREZYDENT POZNANIA;
- FINANSE MIASTA;
- INWESTYCJE W MIEŚCIE,
- TRANSPORT I KOMUNIKACJA,
- MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW.
Kandydaci mieli czas na odpowiedź do czwartku (28 marca). Uzyskaliśmy odpowiedzi od trzech kandydatów: Jacka Jaśkowiaka, Zbigniewa Czerwińskiego i Przemysława Plewińskiego.
Wybory lokalne 2024. Kto prezydentem Poznania? Zbigniew Czerwiński w ogniu pytań - wizja miasta według Zbigniewa Czerwińskiego
Przedstawiamy odpowiedzi, jakich udzielił nam kandydat KW Zjednoczona Prawica - Poznań Zbigniew Czerwiński.
1. JA JAKO PREZYDENT POZNANIA:
eska.pl: Jaka będzie pierwsza decyzja, jaką Pan podejmie po objęciu urzędu?
Zbigniew Czerwiński: Przygotowanie miasta na czas kryzysu, wygospodarowanie środków na przygotowanie miasta i jego ludności do eliminacji zagrożeń. Przeprowadzimy powszechne szkolenia w zakresie obrony cywilnej radnych, urzędników ,personelu medycznego, dyrekcji szkół i wszystkich chętnych poznaniaków. Radni i urzędnicy miejscy muszą dać przykład, że jako funkcjonariusze publiczni są gotowi do dodatkowego wysiłku. Wyznaczymy teren na budowę dwóch strzelnic w mieście, gdzie dofinansujemy szkolenia strzeleckie dla wszystkich chętnych osób podlegających poborowi do wojska.
eska.pl: Jakie działania, po wygranych wyborach, będą dla Pani/Pana najważniejsze i kluczowe dla miasta i mieszkańców?
Zbigniew Czerwiński: Realizacja rozpoczętych działań inwestycyjnych, właściwe rozplanowanie remontu mostu Chrobrego by nie sparaliżować miasta. Audyt finansów miasta, podwyżki dla dyrektorów placówek oświatowych i przygotowanie budżetu na rok 2025, gdzie pojawią się nowe priorytety. Będę zachęcał mieszkańców do czynnego udziału w opiniowaniu inicjatyw miejskich, przez rzeczywiste a nie markowane konsultacje społeczne. W nowym budżecie zwiększymy radykalnie środki na retencje, budowę dróg lokalnych. Z dyrektorami placówek oświaty rozpoczniemy proces podnoszenia poziomu nauczania i zwiększenia wpływu rodziców na proces wychowawczy i bezpieczeństwo w szkole.
eska.pl: Czy będzie Pan wprowadzał działania (a jeśli tak, to jakie), które pomogłyby poznańskim przedsiębiorcom ze Starego Rynku i okolic?
Zbigniew Czerwiński: Preferencyjny wynajem lokali komunalnych dla przedsiębiorców w centrum, lokalizowanie nowych firm w centrum – ze wsparciem środków powiatowego urzędu pracy i miasta. Promocja – aktywne gospodarczo –centrum, co nie będzie dotyczyło wyłącznie Starego Rynku ale całego Starego Miasta, poturbowanego przez najdłuższe remonty nowoczesnej Europy.
eska.pl: Czy jest inne miasto w Polsce, na którym Pani/Pan się wzoruje?
Zbigniew Czerwiński: Nie ma jednego miasta: ale wiele miasta lepiej wykorzystały szanse rozwojowe: Włocławek czy Jarocin radykalnie lepiej wykorzystały środki na budownictwo komunalne, Wrocław i Kraków lepiej zabiegają o inwestycje przemysłu wysokich technologii, Kraków bije nas na głowę w zakresie edukacji a zwłaszcza w matematyce.
2. FINANSE MIASTA:
eska.pl: Gdzie zamierza Pan szukać oszczędności i źródeł dodatkowych przychodów do budżetu miasta?
Zbigniew Czerwiński: Oszczędności będziemy szukać w usprawnieniu i lepszym przygotowaniu procesów inwestycyjnych. Cyfryzacji obsługi mieszkańców, by zmniejszyć koszty wynagrodzeń. Będziemy eliminować papierowy obieg dokumentów i ograniczymy działania pozorne, które absorbują uwagę urzędników a nie rozwiązują żadnego problemu. Będziemy się starali wykorzystać środki unijne i rządowe. Mamy nadzieję, że rząd PO-PSL będzie równie chętnie udzielał dotacji miastu Poznań, jak rządy Zjednoczone j Prawicy, na razie zabrano Politechnice Poznańskiej obiecany grant na komputer kwantowy – drobne 200 milionów złotych. Przychodami miasta są wolne środki, czyli nie wykorzystane środki z roku ubiegłego i kredyty. Dodatkowe kredyty będziemy zaciągali na sprawy związane z bezpieczeństwem i inwestycjami prorozwojowymi.
eska.pl: Czy jest Pan za zwiększeniem udziału samorządów w podziale podatków?
Zbigniew Czerwiński: Miasto ma ponad 49,5 % udziału w podatku PiT i 8,1 %udział w podatku Cit.Poparłbym wzrost udziału w podatku CIT, bo to zwiększa dbałość miasta o nowych inwestorów i spółek działających na obszarze Miasta.
eska.pl: Poznań jest odpowiednio zarządzany - jeśli nie zgadza się Pani/Pan z tym stwierdzeniem, proszę wyjaśnić dlaczego.
Zbigniew Czerwiński: Inwestycje mimo utrzymywania drogiej struktury spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie są źle przygotowywane, nie uzyskujemy optymalizacji kosztowej. Miasto nie przygotowuje na czas dokumentacji pozwalającej na realizację inwestycji. Z zaplanowanych do realizacji w roku 2018 – 8 dużych inwestycji budowy linii tramwajowych wykonano jedną Wilczak–Naramowice. A w dwóch udało się wyjść poza koncepcję. Włodarz miasta, nie jest zainteresowany rzeczywistymi problemami miasta, ignoruje petycje dziesiątek tysięcy mieszkańców mieszkających przy ulicach, które są polnymi drogami. Miasto nie konserwuje systematycznie mostów w związku z tym w nowej kadencji czeka nas kolejny Armagedon komunikacyjny związany z remontem mostu Chrobrego. Miasto przez swoją spółkę próbuje kontrolować rynek reklamy zewnętrznej w mieście, a nie starcza włodarzowi Jackowi Jaśkowiakowi czasu, by zająć się retencją wody.
3. INWESTYCJE W MIEŚCIE:
eska.pl: Które z tych rozwiązań i dlaczego jest Pana zdaniem najkorzystniejsze dla Poznania?
a. remont Areny;
b. wybudowanie nowej hali widowiskowo-sportowej na więcej niż 10 tysięcy miejsc;
c. brak dużej hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu.
Zbigniew Czerwiński: Jeżeli pozyskamy dotację z budżetu centralnego to budowa dużej hali widowiskowo-sportowej. Jeżeli nie to budowa ze środków własnych pełnowymiarowej hali do rozgrywek z widownią 1500 osób, by zaspokoić najpilniejsze potrzeby sportu dzieci i młodzieży, oraz umożliwiającej rozwój drużyną różnych dyscyplin.
eska.pl: Czy w Poznaniu (tak jak w Łodzi czy Krakowie) powinien być drugi stadion piłkarski, który spełni wymogi Ekstraklasy? I czy miasto powinno wyłożyć na niego pieniądze?
Zbigniew Czerwiński: Miasto Poznań powinno wesprzeć budowę drugiego stadionu piłkarskiego dla naszego klubu, natomiast nie może być to wyłącznie inwestycja miejska i nie realizowana w takiej skali jak stadion Lecha.
eska.pl: Czy jest jeszcze jakiś obszar Poznania, który według Pana wymaga gruntownego remontu?
Zbigniew Czerwiński: Tak, ulice lokalne wymagają gruntownego remontu –zwłaszcza gruntowe.
eska.pl: Co Pan uważa na temat przebudowy dworca kolejowego Poznań Główny? Czy należy go przenieść w inne miejsce?
Zbigniew Czerwiński: Dworzec główny musi pozostać w tym miejscu. Przygotowując jego modernizację, należy uwzględnić doprowadzenie do niego kolei dużych prędkości. Nie będzie to łatwa inwestycja, bo miasto może być tylko partnerem wspomagającym, ale inwestorem będzie PKP.
4. TRANSPORT I KOMUNIKACJA:
eska.pl: Czy komunikacja miejska w Poznaniu (lub w jego części) powinna być darmowa?
Zbigniew Czerwiński: Komunikacja powinna być darmowa dla dzieci mieszkających w Poznaniu do lat 15.
eska.pl: Opóźnione autobusy i tramwaje to normalność. Co zrobić, żeby to działo się sporadycznie?
Zbigniew Czerwiński: Trzeba doinwestować system sterowania ruchem i zmniejszyć ilość miejsc, w których tramwaje razem z samochodami poruszają się po tym samym pasie ruchu.
eska.pl: Czy kierowcy mogą liczyć na więcej miejsc parkingowych w Poznaniu?
Zbigniew Czerwiński: Trzeba zwiększyć liczbę miejsc parkingowych nie tylko na obrzeżach, ale w centrum miasta z preferencją dla parkingów wielopoziomowych.
eska.pl: Czy linie tramwajowe na Nowe Naramowice i na Poznań Wschód będą przez Pana popierane? Czy powinno się realizować inwestycje tramwajowe do podpoznańskich miejscowości?
Zbigniew Czerwiński: Tylko linia Estkowskiego–Wilczak i linia na osiedle Kopernika są przygotowane planistycznie. Pozostałe trzeba zaprojektować , wybierając te , które mają szansę na obsługę największego ruchu podróżnych. Dla Mieszkańców Naramowic szansą jest budowa kolejowej obwodnicy Poznania i skomunikowanie z innymi obszarami miasta przy pomocy kolei metropolitalnej. Budowa tramwaju wzdłuż linii kolejowej jest przynajmniej dyskusyjna. Będziemy we współpracy z województwem rozwijali siatkę połączeń kolejowych.
5. MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW:
eska.pl: Co z betonozą? Czy jest w Poznaniu i czy trzeba z nią walczyć? A jeżeli tak, to w jaki sposób?
Zbigniew Czerwiński: Miasto Poznań przez ostatnie lata zostało zabudowane i zabetonowane. Plac Kolegiacki stał się wyspą ciepła, na którego kamiennych płytach da się latem usmażyć jajecznicę. Miasto Poznań ma ograniczoną chłonność wód opadowych na obszarze około 100 km2. Do szczególnego ograniczenia chłonności doszło w ścisłym centrum miasta i forsownie budowanych osiedlach deweloperskich. W centrum Miasta przy planowanych remontach należy zakładać tworzenie studni chłonnych lub zbiorników zagospodarowujących wody opadowe. W domach jednorodzinnych będziemy dofinansowali zatrzymywanie deszczówki w zbiornikach i rozprowadzenie jej w glebie. Gra idzie o 30 milionów m3 wód opadowych, które spływają do Warty zamiast zostać w Poznaniu. 30 milionów m3 wody to prawie tyle, ile rocznie zużywa wody miasto Poznań.
eska.pl: Co z pomysłem mieszkań na wynajem od miasta? Czy Poznań będzie szedł w kierunku budownictwa społecznego, a jeśli tak, to w jakiej formie i formule?
Zbigniew Czerwiński: Dzięki dotacjom rządu Zjednoczonej Prawicy w latach 2019-2023 miasto Poznań uzyskało 400 milionów złotych dotacji na budownictwo komunalne i socjalne. Pozwoli to na budowę blisko 2700 mieszkań. Gdyby ten program rządowy był kontynuowany – jesteśmy w stanie do końca roku 2028 wybudować łącznie około 8000 mieszkań, co pozwoliłoby na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb. Jeżeli dodatkowo uporządkujemy pozycję w TBS i będziemy budowali tańsze niż komercyjne mieszkania na wynajem – sytuacja mieszkaniowa na poznańskim powinna się unormować. Ale do tego konieczne są zmiany, by każdy Lokator TBS, spłacając miesięcznie kredyt w wysokości 300 złotych, nie płacił ponad 30 na utrzymanie swoich Prezesów. Żeby sytuacja w TBS uległa poprawie, konieczna jest zmiana władz spółki, doprowadzenie do ujawnienia nieprawidłowości i wprowadzenie klarownych rozliczeń. Czynsze w TBS są o około 30% wyższe niż w podobnych budynkach zarządzanych przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe. Taką sytuację tolerował Jacek Jaśkowiak, a Radę Nadzorczą mógł odwołać w roku 2023 i rozwiązać konflikt między członkami TBS a jego władzami.
eska.pl: Według danych GUS Poznań jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Co Pan chce zrobić, by było inaczej?
Zbigniew Czerwiński: W Poznaniu mieszka około 600 tys. osób, z czego około 540 tys. wykazuje, że Poznań jest miejscem ich stałego zamieszkania. Poznań nie potrafi zatrzymać stałych mieszkańców i pozyskać nowych, by rejestrowali swój pobyt w Poznaniu. Brak tej rejestracji to utrata średnio kilku tysięcy złotych w podatku od osób fizycznych. Poznań też nie jest w stanie zatrzymać większości absolwentów wyższych uczelni poznańskich, którzy ze względu na wysoki koszt mieszkań, wracają do swoich miejscowości lub przenoszą do innych miast, które oferują wyższe wynagrodzenia przy podobnej cenie wynajmu mieszkań. Musimy doprowadzić do zmiany tego trendu, tak by w Poznaniu ludzie młodzi i w średnim wieku stali się grupą dominującą. By tak się stało, musimy podnieść atrakcyjność Poznania, zwiększyć dostępność mieszkań, zwłaszcza na wynajem, poprawić jakość kształcenia w szkołach podstawowych i średnich, stworzyć warunki do prowadzenia małych firm stawiających na kreatywność i kooperację – w ramach dofinansowywanego przez Poznań projektu – Poznańskie Centrum Kreacji – przestrzeni i infrastruktury, w której małe firmy, tworzone przez absolwentów poznańskich uczelni, będą wspólnie tworzyć interdyscyplinarne projekty, wspomagane i zamawiane przez miasto.
eska.pl: Czy jesteśmy gotowi na ewentualny konflikt? Czy mieszkańcy będą mieli gdzie się schronić w Poznaniu?
Zbigniew Czerwiński: Nie jesteśmy w żadnym stopniu gotowi na ewentualny konflikt, o poziomie zaniedbań świadczy fakt, że nawet odchodzący Prezydent Jacek Jaśkowiak nie wie, gdzie mieści się najbliższy schron od miejsca jego zamieszkania, w którym mógłby się schronić w sytuacji zagrożenia. Miasto Poznań i jego Prezydent nie wykonali żadnej pracy, by przygotować miasto na sytuację kryzysową. Tak jak napisałem w punkcie pierwszym – będzie to moje pierwsze działanie, na które przeznaczę konkretne środki służące przygotowaniu schronów dla ludności, szkoleń radnych, urzędników, dyrekcji szkół i nauczycieli, a następnie wszystkich mieszkańców Poznania.
Najciekawsze plakaty wyborcze w wyborach samorządowych. Ci kandydaci wykazali się oryginalnością!
Wybory samorządowe 2024. W tych wielkopolskich powiatach frekwencja była najwyższa!