Polacy nie płacą abonamentu RTV
W 2022 roku, według danych Poczty Polskiej aż 2/3 Polaków nie zapłaciło abonamentu RTV! Przypominamy, że abonament należy opłacać niezależnie od sposobu korzystania z telewizora, czy radia. Nawet jeśli nie oglądamy kanałów Telewizji Polskiej, posiadamy kablówkę, lub satelitę, albo oglądamy na telewizorze serwisy streamingowe, obowiązuje nas obowiązek abonamentowy!
Dlaczego Polacy nie płacą abonamentu?
Problem z opłacaniem abonamentu RTV w Polsce istniał od zawsze. Czy to ze względu na koszt abonamentu? Jakiś czas temu informowaliśmy o nowych stawkach za abonament radiowo-telewizyjny na 2024 rok. Czy to duży koszt dla portfeli Polaków? Nie większy, niż kara, którą może wyegzekwować od nas Poczta Polska, gdy nie płacimy go od lat.
Kary za niepłacenie abonamentu RTV
To coraz częstsza praktyka Poczty Polskiej, by wystawiać kary za niepłacenie abonamentu. Są one bardzo dotkliwe, gdyż to może być aż 30-krotność abonamentu. Jeśli posiadamy telewizor, to w 2023 roku ta kara wynosi 819 złotych. Abonament przedawnia się po pięciu latach, ale od dnia ostatniego rachunku.
Pomysły na poprawienie ściągalności abonamentu
Co jakiś czas pojawiają się apele i pomysły, jak poprawić ściągalność abonamentu. Ostatnio w tej sprawie zabrał głos Rzecznik Praw Obywatelskich. - Chodzi o zmiany ustawodawcze, tę ustawę trzeba uszczelnić, żeby nie budziła poczucia niesprawiedliwości i żeby system egzekwowania abonamentu był skuteczny. Powinna być gwarancja, że płaci go każdy zobowiązany, w sposób powszechny i sprawiedliwy - stwierdził prof. Marcin Wiącek.
Abonament jako opłata za prąd?
Niektórzy mają pomysły, by abonament, jak w niektórych krajach europejskich był doliczany do rachunku z prąd, jeszcze inni chcą całkowitej likwidacji abonamentu i całkowitego opłacania mediów państwowych przez budżet państwa. Są też tacy, którzy chcą prywatyzacji mediów państwowych i całkowitego uzależnienia ich od reklam. Jaką drogę będą obierać ustawodawcy? Nie wiadomo.