Jak będzie wyglądał remont mostu Chrobrego? Mieszkańcy spotkali się z władzami miasta. Obawiają się paraliżu komunikacyjnego

2025-07-24 18:44

Zbliża się remont mostu Chrobrego łączącego Śródkę z centrum miasta. Most został zbudowany w połowie lat 60. XX wieku. Obecnie konstrukcja jest w złym stanie technicznym. Jak będzie wyglądał remont i z jakimi problemami komunikacyjnymi musimy się liczyć? O to pytali mieszkańcy na spotkaniu z władzami miasta. Obie strony przyznają - będzie ciężko.

Prace niedługo ruszą!

Remont zakłada rozbiórkę obecnego i postawienie nowego mostu. To jednak poprzedzone będzie pracami przygotowawczymi. Pewne czynności już zostały wykonane - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie:

Są założone repery. Pomiary wykonywane są co dwa tygodnie. Po tych pomiarach będzie analiza, natomiast raz na kwartał obiekt będzie poddawany obserwacji dotyczącej stanu technicznego - tłumaczy Kamila Michalska z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Następnie zostaną zdjęte zbrojenia obecnego mostu, prowadzone będą także badania archeologiczne i wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu.

Pierwszym etapem będzie przerzucenie ruchu samochodowego z nitki północnej na południową. Po wybudowaniu nowych obiektów nastąpi zmiana i ruch zostanie z nitki południowej przerzucony na północną - Kamila Michalska, PIM.

Co oznacza, że kierowcy na początku będą poruszali się zwężoną drogą, bliższą Chwaliszewa.

Remont doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego?

Poznaniacy obawiają się paraliżu komunikacyjnego. Między innymi w tej sprawie mieszkańcy spotkali się z władzami miasta.

Bardzo nam zależy na tym, żebyśmy pozyskali informacje od miasta. Boimy się tego, jak będzie funkcjonowała komunikacja i transport w tym momencie. Jesteśmy ciekawi, jak na przykład mieszkańcy będą mogli się poruszać. Bo tak naprawdę konsultacje nie zostały przeprowadzone - Anna Sokolnicka-Elzanowska, radna osiedla Stare Miasto.

Dlatego osiedlowi radni naciskali na zorganizowanie spotkania z władzami miasta. Udział w nim wziął zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski, który odpowiada, że wcześniejsze konsultacje nie były potrzebne:

Jeżeli mam opinię techniczną profesora Madaja z Politechniki Poznańskiej, który mówi o tym, że ten most wymaga przebudowy, to nie ma się nad czym zastanawiać.(...) Takie spotkanie chcieliśmy zorganizować sami, bo uważam, że jest w tym momencie, nie gadaniem o niczym, tylko rozmawianiem o konkretach. My już wiemy, że mamy generalnego wykonawcę. - odpowiada Mariusz Wiśniewski.

Pełny harmonogram prac mamy poznać już po podpisaniu umowy z wykonawcą. Remont ruszy we wrześniu tego roku i potrwa około 3 lat. Poznańskie Inwestycje Miejskie zapewniają, że przez wakacje mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące np. organizacji ruchu na stronie pim.poznan.pl