Nowy pomysł rządu ulży samorządom. Ale czy mieszkańcom?
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, która może pomóc podreperować samorządom ich budżet. Chodzi o zmianę sposobu regulacji cen wody w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Dzisiaj ostateczną decyzję podejmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. Teraz ma się to zmienić. - Strona samorządowa oczekuje pilnej interwencji legislacyjnej w obszarze uregulowań prawnych dotyczących procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Krytyka strony samorządowej jest skierowana wobec obowiązujących uregulowań dotyczących zatwierdzania taryf oraz sposobu wywiązywania się Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej „PGW Wody Polskie”) z roli regulatora zatwierdzającego taryfy za wodę i ścieki. W tym zakresie podnoszone są w ostatnich latach zarzuty dotyczące: zbyt długiego okresu zatwierdzania taryf przez PGW Wody Polskie (w ramach procedury administracyjnej obejmującej 2 instancje administracyjne), arbitralnego rozpatrywania pilnych wniosków bez uwzględnienia potrzeb przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych na poziomie lokalnym, np. w zakresie niezbędnych inwestycji oraz potrzeb realizacji pozostałych zadań. Dodatkowo wskazywane są zarzuty zbyt małej elastyczności w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych - czytamy w celach projektu oraz informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie RCL. Oznacza to, że według nowego prawa, to samorządy będą miały wyłączne prawo do ustalania stawek za wodę, a Wody Polskie będą jedynie zatwierdzały te decyzje, bez możliwości zablokowania.
Czekają nas podwyżki rachunków za wodę?
O protestach między innymi w Poznaniu informowaliśmy wielokrotnie. Spółki zarządzające wodociągami miejskimi zarzucały Wodom Polskim celowe zaniżanie cen, przez co spółki miejskie były bliskie bankructwu. W związku z planowanymi przez rząd zmianami będą mogły podnosić już ceny bez problemu. Odbije się to jednak na naszych rachunkach, które mogą w nagły sposób skoczyć do wysokich cen. To znowu może spowodować protesty już nie spółek, a mieszkańców. Co więc zrobić, że w perspektywie tych zmian zapobiec wzrostom rachunków?
Jak oszczędzić na rachunkach za wodę?
Już jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam sposoby na to, jak oszczędzać na rachunkach za prąd. Pokazywaliśmy Wam też, jak zapobiec wysokim rachunkom za ogrzewanie w naszych domach i mieszkaniach. Teraz czas na oszczędność wody, zarówno tę tańszą - zimną, jak i droższą, ciepłą. Co ważne, to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i przyczynianie się do ochrony środowiska i zatrzymywanie wody w obiegu.