Producenci kakao z Afryki mają spory problem!
Obok zmian w przepisach Unii Europejskiej, która jest największym importerem kakao z Afryki pojawił się inny problem producentów tego surowca do produkcji czekolady. Chodzi o rekordową suszę, która dotknęła Afrykę Zachodnią. To właśnie tam produkuje się go najwięcej. Zbiory tego, co zostało właśnie się zaczeły, a już szacunki do tego jak bardzo zabraknie kakao na rynku już wzrastają. To już 462 tysiące ton deficytu. Najwięksi producenci kakao wyprodukują odpowiednio: Wybrzeże Kości Słoniowej 1,7 mln ton, a Ghana zaledwie 450 tysięcy ton.
Wzrosty cen kakao i spadek opłacalności
Przez fatalne zbiory i niekorzystne przepisy gwałtownie wzrosły ceny kakao, o czym już wielokrotnie pisaliśmy. W Kamerunie kilogram kakao kosztuje już 7 dolarów (przed kryzysem 3 dolary), w pozostałych krajach rząd reguluje ceny kakao, które i tak wzrosły. Z 132 dolarów za 64-kilogramowy worek do aż 192 dolarów. To już czwarty rok tak niewyobrażalnej suszy, przez co ceny surowca są najwyższe od dekady.
Złodzieje grasują na plantacjach kakao
W związku z małą ilością surowca i wysokimi cenami w Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ugandzie, Kamerunie i Ghanie dochodzi do aktów kradzieży. W Kamerunie rolnicy sami za pomocą maczet muszą chronić swojego dobytku przed złodziejami. Wszystko dlatego, że dzięki temu surowcowi teraz łatwo się dorobić. Ponadto kilku rolników straciło już życie broniąc swoich upraw. Za to w połowie sierpnia w Ghanie rolnicy dokonali samosądu i pozbawili życia dwóch złodziei, którzy także próbowali dobrać się do ich zbiorów. Taka sytuacja w tamtym regionie może spowodować gwałtowne wzrosty cen czekolady w najbliższych miesiącach.