Komputer kwantowy pomoże w maratonie informatycznym
Maraton informatyczny to inaczej hackathon. Ma na celu przybliżenie i rozwój technologii kwantowych, a w szczególności komputerów kwantowych, szerszemu gronu potencjalnych użytkowników. Poznański hackathon potrwa dwa dni i skupi się na prezentacji i rozwiązywaniu różnych wyzwań związanych z obliczeniami kwantowymi, pod nadzorem i przy wsparciu ekspertów i moderatorów.
Hackathon QL Future organizowany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podzielony jest na dwa etapy koncepcyjny i technologiczny. W pierwszej części uczestnicy będą mieli do rozwiązania szeroki wachlarz wyzywań związany z tematyką środowiska, klimatu, biologii, zdrowia oraz energetyki. W części technologicznej natomiast, uczestnicy będą mogli skupić się na zagadnieniach związanych z optymalizacją procesów, uczeniem maszynowym, sztuczną inteligencją oraz zastosowaniem komputerów kwantowych przy zadaniach postawionych przez organizatorów. Do wyzywań staną kilkuosobowe zespoły o szerokich zainteresowaniach naukowych.
Chcielibyśmy i będziemy poszukiwać takich interdyscyplinarnych zespołów łączących wiedzę z różnych dziedzin. Nie chcielibyśmy się zamykać tylko do informacji na pewno w tej w tej fazie koncepcyjnej ta potencjalna grupa użytkowników będzie bardzo pojemna i szeroka. W tych tematach bardziej technicznych tutaj kompetencje informatyczne szeroko rozumiane już będą wymagane, więc to oczywiście jakoś zawęża potencjalne grono uczestników tego hackathonu - powiedział nam Krzysztof Kurowski z PCSS-u.
Komputery kwantowe to przyszłość!
Komputery kwantowe różnią się od tradycyjnych komputerów zasadą działania. Obecnie komputery kwantowe są w fazie rozwoju, ale już teraz posiadają ogromny potencjał obliczeniowy. W trakcie hackathonu QL Future, uczestnicy będą mogli na własnej skórze przekonać się, jak wykorzystać ten potencjał w praktyce. Żeby poznać dokładniej jego funkcje będą mogli skorzystać z pomocy ekspertów i moderatorów.
Hackathon jedyny w swoim rodzaju
Tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich. Wcześniej skupiano się na prezentacji pewnych podstawowych możliwości wykorzystania komputerów kwantowych w optymalizacji i w procesach uczenia maszynowego. Tym razem będzie dostęp do stacjonarnego komputera kwantowego.
To pierwsze takie na tą skalę i w takiej formule przedsięwzięcie, więc też zobaczymy kogo nam się uda zachęcić do do udziału w tym hackathon i na bazie tego, co się wydarzy w Poznaniu 27 28 maja będziemy starali się na korygować i ewentualnie rozbudowywać tą formułę hackathonów w przyszłości - zakończył Krzysztof Kurowski.
Zapisy do Hackathonu potrwają do 28 kwietnia, samo wydarzenie odbędzie się 27 i 28 maja w Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
Polecany artykuł: