kobiety prezenty święta

i

Autor: gettyimages.com

Święta

5. zaskakujących tradycji świątecznych. O ich istnieniu mogłeś nawet nie wiedzieć

2024-12-03 15:22

Święta Bożego Narodzenia odgrywają kluczową rolę w Polsce. W tym okresie stroimy choinki, mieszkania i domy, przygotowujemy tradycyjne potrawy i szukamy najbardziej trafionych prezentów. I tak od wieków! Jednak lata mijają, otaczający nas świat nieustannie się zmienia, a tym samym niektóre świąteczne zwyczaje ewoluują lub odchodzą do lamusa. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele tradycji świątecznych zmieniło się na przestrzeni dekad. Jesteście ciekawi, które zwyczaje są już obecnie nieaktualne? Z pewnością znajdziesz wśród nich takie, które Cię zaskoczą. Sprawdźcie naszą listę.

O tych zwyczajach świątecznych nikt już nie pamięta. TOP 5

Prezenty

Stosy prezentów pod choinką to nowy zwyczaj. Obecnie każdy obdarowuje prezentami wszystkich członków rodziny, bez względu na wiek. Dawniej niespodzianki zarezerwowane były tylko dla dzieci. Dziewczynki dostawały kokardki i wstążki, a chłopcy scyzoryki i koziki.

Choinka

Strojenie choinki pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. - W XV wieku w polskich domach wieszano „podłaźniczki” czyli zielone gałązki świerkowe lub sosnowe na których wieszano jabłka i orzechy. W XIX wieku gospodarze coraz częściej zamiast wieszać u belki gałązki przynosili do domów całe drzewka. Na początku dekorowano je owocami, orzechami i chlebowymi ciastkami, a z czasem zaczęto wieszać na gałązkach szklane bombki i świece – czytamy w serwisie czerwonamaszyna.pl. Jednak takie choinki to już przeszłość!

Obecne świąteczne drzewka modyfikowane są pod wpływem trendu i mody, to dlatego w danym roku widzimy siwe bombki, ozdoby retro, a w kolejnym zauważamy całkowitą klasykę i oszczędność w ozdabianiu choinki. Dzisiaj wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie i jest silnie uzależnione od mody.

Wigilijna kolacja

Dzień Wigilii na polskiej wsi charakteryzowała największa zgodność ze staropolską tradycją. Zwyczaje świąteczne były pełne staropolskich wierzeń i przesądów, toteż skrzętnie pilnowano dotrzymywania tradycji, aby uciec przed nieprzyjemnymi konsekwencjami - relacjonuje serwis czerwonamaszyna.pl.

Współcześnie, jak doskonale wiemy, tradycje zależne są od rodzin. Tym samym w jednym domu praktykuje się klasycznego karpia na wigilijnym stole, a w innej rodzinie jada się łososia. W jednym mieszkaniu kładzie się sianko pod obrus, a w innym domu całkowicie pomija się tę tradycję.

Puste nakrycie i zwierzęta mówiące ludzkim głosem

Pusty talerz jaki dziś zostawiamy na wigilijnym stole dla zabłąkanego wędrowca, dawniej był przeznaczony dla powracających z zaświatów dusz zmarłych. Na Podlasiu po skończonej wieczerzy nie sprzątało się ze stołu, żeby dusze zmarłych mogły się pożywić resztkami jedzenia - czytamy w serwisie.

Dodatkowo wierzono, że w wigilijną noc zwierzęta mówią ludzkim głosem. Dzisiaj powtarza się też ten zwyczaj dzieciom, jednak dawniej traktowano go poważnie. Gospodarze i biesiadnicy nasłuchiwali wiadomości, ponieważ zwierzęta miały przepowiadać śmierć członka rodziny lub... samego nasłuchującego.

Święty Mikołaj

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie! Prawdziwy święty był biskupem Myry w Azji Mniejszej (obecnie Demre w Turcji) i jako biskup przedstawiany jest z pastorałem i infułą. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w Polsce dopiero w XVIII wieku - czytamy w serwisie czerwonamaszyna.pl.

Z czasem wizerunek Świętego Mikołaja ewoluował i do dzisiaj funkcjonuje, jako starszy pan w siwym płaszczu. 

Dodałbyś coś jeszcze do naszej listy?

Intensywny grudzień 2024 w Poznaniu. Zobacz, jakie wydarzenia zaplanowano: