mieszkanie

i

Autor: Canva

Mieszkania

Mieszkania nadal drogie. Jak Poznań wypada na tle polskich miast?

2024-08-01 10:17

Minął pierwszy miesiąc drugiej połowy 2024 roku. Można więc podsumować już ceny mieszkań na rynku pierwotnym za drugi kwartał 2024 roku. Te nie napawają optymizmem, gdyż nadal w największych polskich miastach rosną - i to tym razem bez wyjątków. Choć są eksperci, którzy uważają, że rynek spowalnia i jest nadzieja na spadki

Jakie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 2. kwartale 2024 roku w Poznaniu?

Każdy z osobna, czy pary, które chcą się ustatkować zapewne na początku każdego miesiąca śledzą raporty cen mieszkań w danym mieście. Niestety nie mamy dobrych wieści. Według danych portalu RynekPierwotny.pl przekazanych przez MetroHouse, ceny w drugim kwartale 2024 wzrosły względem pierwszych miesięcy roku.

Jak bardzo wzrosły ceny mieszkań?

Jeśli chodzi o poziom wzrostu cen, jest nadzieja, gdyż Poznań nie jest wreszcie w czołówce wzrostu, a w połowie stawki największych polskich miast. Ceny w II kwartale 2024 roku względem poprzedniego okresu wzrosły z 12 809 PLN za metr kwadratowy do 13 071 PLN za metr. To oznacza wzrost o 2 procent. Największa inflacja cen dopadła Wrocław (blisko 5 procent), a najmniejsza Warszawę (trochę ponad 1 proc.).

Ceny mieszkań zaczną spadać?

Według Expandera za to ceny będą powoli spadały. Sumując rynek pierwotny i wtórny, miesiąc do miesiąca ceny już spadają. Warto zaznaczyć, że dość skuteczne stają się negocjacje cenowe, zwłaszcza na rynku wtórnym. Eksperci wskazują, że w ciągu najbliższych 2-3 lat ceny mogą się ustabilizować, bądź nawet zacząć spadać przez zastój na rynku związany ze zmianą polityki mieszkaniowej państwa (np. jeśli nie zostaną wprowadzone dopłaty do kredytów), oraz z mniejszą, niż jeszcze jakiś czas temu falą uchodźców wojennych z Ukrainy.

Zobaczcie, gdzie w Wielkopolsce ubyło mieszkańców