Kim jest Heman Bekele?
To 15-letni uczeń szkoły średniej w Fairfax County w Wirginii. Jego hobby od najmłodszych lat była chemia. Miłość do tej dziedziny nauki rozpoczęła się w wieku zaledwie 7 lat! Kiedy dostał na święta zestaw chemiczny zawierający m.in. wodorotlenek sodu. Niewinna pasja szybko przerodziła się w niezwykłą karierę. Młody naukowiec jest laureatem tytułu "Kid of the Year" magazynu "TIME".
Przełomowe badania nad rakiem skóry
Bekele mocno zainteresowały badania nad rakiem skóry i możliwości leczenia tej choroby. Istotnym momentem w naukowej karierze młodzieńca było poznanie imikwimodu - leku stosowanego w zwalczaniu niektórych form raka skóry. Środek stosowany w formie kremu, ma zdolności pozwalające na niszczenie nowotworów.
Młody badacz spędził pierwsze lata swojego życia w Etiopii, gdzie rozmyślał nad tym czy imikwimod mógłby zostać użyty na wcześniejszych etapach walki z rakiem skóry oraz czy byłaby szansa na to, żeby był bardziej dostępny, dla osób o różnych statusach materialnych. "Prawie każdy używa mydła i wody do mycia, więc mydło byłoby najlepszą opcją" - wyjaśnił swój pomysł Heman Bekele.
Czy specjalne mydło zmieni świat?
Mydło opracowane przez Hemana Bekele nie jest zwykłym produktem do codziennej higieny. Posiada nanocząsteczki "załadowane" imikwimodem, których zadaniem jest utrzymanie leku na skórze, nawet po spłukaniu środka czystości wodą. Ma to pozwolić substancji czynnej na działanie na poziomie molekularnym. Co może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy skuteczności leczenia.
Młody naukowiec otrzymał duże uznanie w swoim środowisku. Wygrał konkurs 3M Young Scientist Challenge organizowany przez 3M oraz Discovery Education. Nagroda to 25 tys. dol. Bardziej doświadczeni badacze dostrzegli gigantyczny potencjał w jego pracy.
Na lecznicze mydło jeszcze trochę poczekamy
To dopiero początek badań. Przed młodym naukowcem jeszcze wiele etapów pracy, zanim mydło zostanie zatwierdzone jako oficjalna metoda lecznicza. Heman prowadzi obecnie zaawansowane badania w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore. Wspólnej pracy z młodzieńcem podjął się profesor Vito Rebecca, co pozwoliło młodemu badaczowi na uzyskanie dostępu do profesjonalnego laboratorium, gdzie wspólnie mogą przeprowadzać testy.
Proces może potrwać nawet dekadę. Bekele nie ogranicza się jednak tylko do nauki. Gra również w szachy i występuje w szkolnej orkiestrze. Mimo młodego wieku wykazuje wielką pasje do nauki, co może sprawić, że zostanie czołowym badaczem świata.
Tak przez lata zmieniał się Karol Strasburger. Zobacz zdjęcia!
Polecany artykuł: