Muzeum Mieszkańców w Poznaniu - co to za miejsce?
Zabytkowe kamienice przy Starym Rynku 42 i 43 zyskają nowe życie! W ich zrujnowanych obecnie wnętrzach powstanie Muzeum Mieszkańców. - Te kamienice to takie wieloletnie niezrealizowane zadanie. Moi poprzednicy przez lata się do tego przymierzali, ale z różnych powodów nie udało się przeprowadzić tej inwestycji - powiedział nam Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. Brakowało pieniędzy.
Teraz jednak udało się pozyskać 56 mln zł dofinansowania z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Program finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Całkowity koszt projektu inwestycji Muzeum Narodowego w Poznaniu wynosi 88,1 mln zł. W jej ramach wykonane zostaną trzy zasadnicze zadania:
- remont elewacji ratusza i otwarcie go publiczności (uruchomienie tam ekspozycji prezentującej dzieje miasta oraz historię budynku);
- oddanie do użytkowania kamienic przy Starym Rynku 42 i 43, w których będzie funkcjonowało Muzeum Mieszkańców;
- oddanie do użytkowania kamienicy przy ul. Klasztornej 22/23.
- To jest dla nas wielka radość, od wielu lat zależało nam na stworzeniu takiego miejsca jak Muzeum Mieszkańców. Ta szansa nie tylko się pojawiła, ale zostanie wprowadzona w czyn. Muzeum będzie za kilka lat otwarte dla mieszkańców. Opowiemy w nim o historii Poznania z perspektywy mieszkańców. Mamy bardzo bogatą kolekcję, bardzo bogaty i różnorodny zbiór, dzięki któremu pokażemy, jak tzw. "zwykły człowiek" w mieście funkcjonował, jak sobie w nim radził - zapowiedziała Justyna Żabierska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zabytkowe kamienicy przy Starym Rynku w Poznaniu
Kamienice przy ul. Stary Rynek 42 i 43 należą do najcenniejszych zabytków poznańskiego Starego Miasta. Są wiekowe, gdyż pochodzą z pierwszej połowy XV wieku! W obu, w przyziemiu, działają lokale gastronomiczne, jednak reszta budynków od lat jest nieużytkowana i popada w ruinę. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowe sklepienie z XVI w. z kasetonami z przedstawieniem poznańskich mieszczan (kamienica przy ul. Stary Rynek 42). Dwanaście zachowanych kasetonów przechowywanych jest w Muzeum Narodowym.
- Prace potrwają ok. 5 lat, rozpoczną się w tym roku - przekazał dyrektor Tomasz Łęcki.
Stary Rynek w Poznaniu w latach 70. Archiwalne zdjęcia z NAC