W tym roku kapituła doceniła nieoczywiste i pionierskie inwestycje.
- Realizacje zgłoszone do trzeciej edycji konkursu pozytywnie zaskoczyły jurorów. Znalazło to odzwierciedlenie w decyzji kapituły, która oprócz statuetek w kategoriach "kompleksy mieszkaniowo-usługowe", "obiekty usługowe" czy "działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych", po raz pierwszy w historii nagrody przyznała także wyróżnienie. Świadczy to o wysokim poziomie inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w naszym mieście - powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
W kategorii "kompleksy mieszkaniowo-usługowe" zwyciężyła spółka Area Development za realizację osiedla Nowy Strzeszyn. W opinii jurorów wyróżnia się ono na tle innych osiedli zabudowy jednorodzinnej. Kapituła doceniła innowacyjne podejście, w którym parametry zabudowy wyznaczyła istniejąca zieleń wysoka. Inwestor zaproponował nowe spojrzenie na kształtowanie przestrzeni. Wraz z architektem starał się uszanować jak największą ilość istniejących drzew, co nadało osiedlu unikatowego charakteru urbanistycznego, w którym rolę nadrzędną stanowią relacje społeczne i zastane warunki przyrodnicze.
W kategori "obiekty usługowe" zwyciężył Garvest za biurowiec Pixel. Kapituła zdecydowała przyznać nagrodę spółce za niezmienne budowanie inwestycji na wysokim międzynarodowym poziomie. Inwestor od kilku lat tworzy na poznańskim Grunwaldzie klaster biurowy przyciągający do stolicy Wielkopolski pracowników i zapewniający im komfortowe warunki pracy w jednym z najbardziej ekologicznych biurowców w mieście.
W kategorii "działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych" zwyciężyła Costructa Plus. To już druga nagroda dla tego inwestora w historii konkursu. Tym razem kapituła postanowiła uhonorować spółkę za pieczołowitość, zaangażowanie i wkład finansowy w odbudowę kamienicy "Żelazko" u zbiegu ulic Krysiewicza i Ogrodowej.
Wyróżnienie otrzymała spółka Konimpex-Invest za realizację budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Mostowej 23. Kapituła doceniła śmiałe podejście inwestora do zagospodarowania bardzo trudnej nieruchomość w centrum miasta i pomysł na zaaranżowanie wąskiego fragmentu działki od strony ulicy Garbary.
Nagroda Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatis nostrae - Budowniczy naszego miastaprzyznawana jest co dwa lata. W poprzednich edycjach nagrodzone zostały spółki: Ataner, Constructa Plus, Sophia (grupa kapitałowa spółek VOX i Garvest) oraz Młyńska 12.