Naukowcy sprawdzili, jak podjadanie wpływa na zdrowie

i

Autor: pixabay.com/Sesana, pixabay.com/Mohamed_hassan

DIETA I ZDROWIE

Naukowcy sprawdzili, jak podjadanie wpływa na zdrowie. Nocne przekąski szkodą najbardziej

2023-07-27 8:23

Wielu ludzi podjada – to kluczowy wniosek z zakończonych badań. Jak się okazuje, największe dla zdrowia znaczenie ma pora sięgania po przekąski oraz ich rodzaj. Co ustalili naukowcy?

Podjadanie. Ile osób sięga po dodatkowe przekąski?

Co najmniej 70 proc. ludzi przynajmniej dwa razy dziennie podjada – zwracają uwagę specjaliści z King's College London. W nowym projekcie badawczym, z udziałem tysiąca osób sprawdzili oni, jak sięganie po przekąski wpływa na zdrowie.

Podjadanie - wpływ na zdrowie

- Nasze badanie wykazało, że jakość przekąsek jest ważniejsza niż ilość lub częstotliwość ich spożywania, więc wybieranie wysokiej jakości przekąsek zamiast mocno przetworzonych, prawdopodobnie jest korzystne – mówi dr Kate Bermingham, autorka badania prezentowanego w trakcie konferencji NUTRITION 2023. - Czas ich spożywania jest również istotny, ponieważ nocne podjadanie nie sprzyja zdrowiu – dodaje.

Badania na temat skutków podjadania. Projekt ZOE PREDICT

Badanie jest częścią szeroko zakrojonego projektu ZOE PREDICT, które ma pokazać, dlaczego ludzie różnie reagują na te same pokarmy. - Zaskakująco niewiele zostało opublikowane na temat podjadania, pomimo tego, że obejmuje ono od 20 do 25 proc. całkowitego spożycia energii – zwraca uwagę dr Bermingham.

Badania o podjadaniu. Wyniki

- Projekt PREDICT śledził dużą liczbę osób i rejestrował szczegółowe informacje na temat ich nawyków dotyczących podjadania, co umożliwiło dogłębne zbadanie jego wpływu na zdrowie – wyjaśnia dr Bermingham.

Naukowcy porównali informacje dotyczące rodzaju i ilości przekąsek oraz czasu ich konsumpcji z danymi na temat stanu metabolicznego ochotników, a konkretnie stężenia lipidów w ich krwi i poziomu insuliny. Wynik wskazuje, że podjadanie wartościowych, zdrowych przekąsek wiąże się nawet z poprawą stanu metabolicznego. Jednocześnie podjadanie późną porą szkodziło. Jak tłumaczą badacze, skracało ono czas nocnego postu i wydłużało okno żywieniowe.

Badanie nie wskazało przy tym na znaczenie częstości podjadania, ilości zjadanych kalorii ani ilości spożywanych przekąsek. Dało się zauważyć jeszcze jedną, dosyć zaskakującą zależność. - Zauważyliśmy tylko słaby związek między jakością przekąsek i resztą diety, co podkreśla, że podjadanie jest niezależnym, modyfikowalnym elementem stylu żywienia, który można ukierunkować na poprawę zdrowia – podkreśla dr Bermingham.

Sposoby na podjadanie