Podwyżki usług w Poznaniu dla przyjezdnych!
Mieszkasz w Poznaniu, a nie płacisz tutaj podatków? Jesteś tu często przejazdem, a mieszkasz gdzieś indziej? Zapłacisz wkrótce dużo więcej za miejskie usługi, niezależnie z czego korzystasz. Już na koniec października pisaliśmy o dość znacznych podwyżkach cen biletów w komunikacji miejskiej, które jeśli zyskają aprobatę Rady Miasta wejdą w życie 1 września 2025 roku. Teraz, jak się okazuje, miasto ma plan zrobić to samo w Strefie Płatnego Parkowania dla aut. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku podwyżki będą bardziej dotkliwe dla tych, którzy nie płacą w Poznaniu podatków.
Jakie są propozycje zmian poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich?
Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu poinformował w poniedziałek o zmianach w cenniku w komunikacie prasowym. - Pierwszą z nich jest wprowadzenie dwóch taryf cenowych za parkowanie w strefie. Niższa stawka przeznaczona będzie dla poznaniaków płacących podatki na rzecz Miasta, a wyższa dla pozostałych kierowców. Aby skorzystać z tej możliwości, mieszkaniec Poznania będzie musiał figurować w miejskiej bazie podatników - tzw. ID Poznań i posiadać kartę OK Poznań. Dzięki temu zarówno płatności w parkomatach, jak i poprzez aplikacje mobilne, będą odbywały się ze zniżką. Niższa stawka będzie przysługiwała na jeden numer rejestracyjny pojazdu wpisany do systemu - czytamy na stronie internetowej ZDM Poznań.
Jak zmienią się ceny za parkowanie w Poznaniu?
O nowych stawkach, które miałyby wejść w życie także już informuje poznański ZDM. - Propozycja zakłada, że ci, którzy nie będą płacić podatków w Poznaniu ani posiadać karty OK Poznań, za pierwszą godzinę parkowania w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Centrum (ŚSPP Centrum ) zapłacą 10 złotych, za drugą 12, a za trzecią 14. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Jeżyce (ŚSPP Jeżyce) opłaty miałyby wynieść odpowiednio 7, 8 i 9,50 złotych, a w pozostałej strefie (SPP) 5, 6 i 7 złotych. Zgodnie z propozycją dwutaryfowości poznaniacy płacący tu podatki zapłaciliby: w ŚSPP Centrum 8, 9 i 9,90 złotych za poszczególne godziny, w ŚSPP Jeżyce odpowiednio 6, 7 i 8 złotych, a w pozostałej SPP 4, 4,7 i 5,50 złotych, a więc od złotówki do ponad czterech złotych mniej za godzinę postoju niż pozostali kierowcy - czytamy na stronach Zarządu Dróg Miejskich. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 roku.