Proponowana trasa rozpoczyna się w Poznaniu, mieście, które w przeszłości było siedzibą władców Polski, na każdym kroku można się natknąć na ślady ich obecności. To tutaj znajduje się Ostrów Tumski, czyli wyspa na Warcie, na której 1000 lat temu funkcjonował potężny piastowski gród, w najstarszym kamiennym pałacu rządził książę Mieszko I, a w kaplicy - uważanej za najstarszą na ziemiach polskich - modliła się jego żona Dobrawa.
>> Zmęczenie wśród najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach! [PORADNIK]
Będąc w Poznaniu koniecznie trzeba też udać się na Stary Rynek i obejrzeć poznańskie koziołki, które codziennie o godzinie 12 wychodzą z wieży ratuszowej i przez minutę „trykają” się rogami. Ratusz, z którego wieży roznosi się wtedy najstarszy hejnał miejski, uważany jest za najpiękniejszy renesansowy „dom rajców” w tej części Europy. Teraz trzeba podejść do pręgierza, domków budniczych, odwiedzić studzienkę Bamberki, a następnie przespacerować się na Górę Przemysła, na której góruje Zamek Królewski – widok z jego wieży to prawdziwa uczta dla oczu. Historyczną perełką wartą zobaczenia jest także Dzielnica Cesarska, czyli miejsce, gdzie w XIX w. powstała reprezentacyjna dzielnica miasta z rezydencją cesarza. Obecnie okazałe parki i ogrody wypełniają przestrzenie między imponującymi budynkami Teatru Wielkiego, Collegium Maius i Zamku Cesarskiego. W stolicy Wielkopolski znajdzie się także coś dla fanów militariów – Park Cytadela, który leży na terenie Fortu Winiary, niegdyś jednego z największych fortów artyleryjskich w Europie. Tam też można obejrzeć prezentowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości sprzęt wojskowy: czołgi, śmigłowce, samoloty. Zwiedzanie Poznania nie będzie pełne bez wizyty w Starym Browarze, unikalnym i jedynym w swoim rodzaju centrum handlowym, które powstało przez adaptację XIX-wiecznego browaru, a teraz pełni funkcję nowoczesnego centrum handlu i sztuki.
Z Poznania można pojechać autostradą i drogą krajową S11 do Kórnika. Miasto położone 20 kilometrów na południowy wschód od stolicy Wielkopolski słynie z romantycznego neogotyckiego zamku, w którym ma swą siedzibę Biblioteka Kórnicka. Po zwiedzaniu jego wnętrz koniecznie trzeba udać się na spacer po arboretum, w którym rośnie 3300 gatunków drzew i krzewów. Stąd też warto pójść nad Jezioro Kórnickie, które dzięki promenadzie, statkom wycieczkowym oraz kąpielisku będzie idealnym miejscem na odpoczynek i naładowanie baterii na dalszą trasę. Fanom literatury polskiej na pewno nie umknie fakt, że w Kórniku urodziła się Wisława Szymborska. Wybitną noblistkę przypomina pomnik-ławeczka ze wzruszającym wierszem i figurką kota.
>> Oto nowe tablice rejestracyjne! Co się zmieniło? Czy trzeba wymienić dotychczasowe?
Trzecim przystankiem na trasie jest Rogalin. Miejscowość znana jest z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich, gdzie znajduje się jedna z najpiękniej odrestaurowanych rezydencji wielkopolskiej arystokracji. Obok budynku głównego znajduje się znakomita galeria obrazów, wśród których możemy podziwiać dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej. W pobliskiej powozowni obejrzymy zabytkowe pojazdy konne, sanie i lektyki. O urodzie rezydencji decyduje piękne położenie w dolinie Warty oraz otoczenie pałacu: rokokowy ogród i rozległy park krajobrazowy ze słynnymi dębami rogalińskimi: Lechem, Czechem i Rusem. W całym parku dębów pomnikowych jest blisko 1000.
Ostatnim przystankiem na trasie jest Puszczykowo, podpoznańskie miasto bajecznie położone w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Puszczykowo może być też najbardziej urokliwym punktem wycieczki – warto tu odwiedzić okoliczne cukiernie, lodziarnie oraz restauracje i delektować się letniskowym klimatem tych miejsc. Wielbiciele Arkadego Filera mogą z kolei udać się do muzeum podróżnika i obejrzeć niezwykłe pamiątki z jego wypraw: plemienne maski, tam-tamy, rzeźby obrzędowe, a nawet osobliwą preparowaną przez Indian Hibarów ludzką głowę.
Długość trasy wynosi 55 kilometrów, a przewidywany czas zwiedzania to 14 godzin.
Partnerami merytorycznymi akcji „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie” są Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Visit Zielona Góra oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Więcej o akcji przeczytacie też na www.odkrywamy.eska.pl.