Poznań: Przeszczepiła twarz. Zostanie Honorową Obywatelką Poznania

2020-06-29 9:23 MROK
Operacja
Autor: fot. pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

W imieniny patronów Poznania - Piotra i Pawła - wyjątkowa osoba otrzyma tytuł  Honorowego Obywatela Miasta Poznania. To prof. Maria Siemionow, lekarka, która jako jedna z pierwszych na świecie przeszczepiła twarz.

W Poznaniu to już tradycja. 29 czerwca, w dniu patronów Poznania (św. Piotra i Pawła) radni biorą udział w uroczystej sesji. Wręczają też wtedy tytuły honorowe. Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania przyjmie w tym roku prof. Maria Siemionow,  chirurg i transplantolog, która jako jedna z pierwszych na świecie przeprowadziła udaną operację przeszczepu twarzy.

CZYTAJ: Przeszczep twarzy w Gliwicach: Nowa twarz uratowała życie Grzegorzowi G. PAMIĘTACIE?

Od zmarłej dziewczynki przeszczepiono twarz kobiecie, która w wyniku postrzelenia straciła ponad 80 procent twarzy. Kobieta odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia.

CZYTAJ: Adam Małysz ma koronawirusa. Żona gotowa do największego poświęcenia

W połowie lat 70-tych prof. Maria Siemionow ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu, potem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, ale nadal jest bardzo blisko z poznańskim Uniwersytetem Medycznym. 7 lat temu dostała tytuł honoris causa tej uczelni. Jest honorową obywatelka Krotoszyna.

Wieczór Wyborczy - 1 tura

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.