W Punkcie Profilaktyki Intymnej można skorzystać m.in. z konsultacji i porad lekarskich przez 7 dni w tygodniu
- Punkt nikogo nie wyklucza: korzystają z niego również osoby nieubezpieczone, niezameldowane w Poznaniu, słabo mówiące po polsku. To miejsce, w którym każdy może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni. Ponad pięć lat funkcjonowania, tysiące przyjętych pacjentek i pacjentów to najlepszy dowód na to, jak bardzo takie miejsce było w Poznaniu potrzebne – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
W Punkcie Profilaktyki Intymnej pacjenci nie płacą za badania, a gabinet - jeśli jest taka potrzeba - dostępny jest nawet w nocy
Jak wyjaśniała podczas wtorkowej sesji zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP Joanna Olenderek, Punkt rozszerza swoją ofertę - tym razem dodajemy badania profilaktyczne w kierunku raka jąder i najądrzy, a także możliwość wykonania testów w kierunku raka jajnika. Będzie można wykonać też wymazy i badania dotyczące wirusa brodawczaka ludzkiego.
W trakcie wtorkowej sesji poznańscy radni zdecydowali, że Punkt Profilaktyki Intymnej mieszczący się obecnie w POSUM, będzie działał co najmniej przez kolejne trzy lata.
Punkt Profilaktyki Intymnej powstał w październiku 2018 roku - po to, by każda mieszkająca w Poznaniu osoba miała dostęp do profilaktyki intymnej. Jak przypomniał poznański magistrat, na początku projekt prowadzony był pilotażowo - gabinet mieścił się wtedy w centrum miasta, przy ul. Święty Marcin. W ciągu pierwszych niecałych trzech miesięcy jego działalności z oferowanej tam pomocy, badań, porad i konsultacji skorzystało 1 165 kobiet (w tym 47 obywatelek Ukrainy), 7 mężczyzn i 5 osób nieletnich - ci ostatni przyszli z opiekunami, bo tego wymaga regulamin punktu. Najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych (stany zapalne narządów rodnych oraz miednicy mniejszej) oraz antykoncepcji. W tym czasie wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. W trakcie badań stwierdzono też 37 ciąż.
W 2019 roku punkt rozszerzył działalność i zaczął przyjmować również mężczyzn, którzy mogli się tam zgłosić na konsultację urologiczną
Z pomocy urologa w 2019 roku skorzystało tam niemal 300 mężczyzn. W tym samym roku punkt odwiedziło też ponad 5,3 tysiąca kobiet.
- Najwięcej - ok. 32 proc. - porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Około 24 proc. porad dotyczyło planowanej antykoncepcji, a ok. 21 proc. - infekcji. W 2019 roku w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono 109 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono aż 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też pacjentkom po poronieniach i gwałtach – podał magistrat.
Od stycznia 2020 roku Punkt Profilaktyki Intymnej działał pod nowym adresem, pacjenci byli przyjmowani przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. W tym roku udzielono 3389 konsultacji, porad, świadczeń opieki zdrowotnej - w tym 3317 kobietom, 47 mężczyznom i 6 osobom nieletnim pod opieką opiekuna prawnego. W okresie pandemii COVID-19 oferta punktu została poszerzona o możliwość uzyskania konsultacji przez telefon (tzw. teleporady).
Od 2021 roku punkt działa w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36. Według danych magistratu, od tego czasu do października 2023 r. udzielono tam ponad 5 tysięcy bezpośrednich konsultacji (w tym online i e-recepty), a także miało miejsce ponad 3,1 tys. wizyt obejmujących USG ginekologiczne, w tym 823 badania cytologiczne. Przeprowadzono 86 konsultacji urologicznych obejmujących USG układu moczowego i wykonano ponad 210 diagnostycznych i profilaktycznych badań laboratoryjnych, m.in. w obszarze diagnostyki HPV oraz diagnostyki zakażeń bakteryjnych i grzybiczych narządów płciowych. Łącznie w punkcie w POSUM wykonano też 1150 badań mammograficznych oraz 469 USG piersi.