szkoła

i

Autor: Canva.com

Poznań: Rekrutacja do szkół średnich trwa! Jest inaczej niż dotychczas! [TERMINY, ZASADY]

2020-06-17 8:00

Rekrutacja do poznańskich szkół średnich trwa od poniedziałku. W tym roku nabór wygląda inaczej niż dotychczas. Są chociażby zupełnie inne terminy składania dokumentów. Co trzeba wiedzieć o rekrutacji do szkół średnich? Wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy w jednym artykule na stronie internetowej ESKI Poznań.

Dla absolwentów szkół podstawowych to będzie wyjątkowa rekrutacja do szkół średnich. Opóźniony egzamin ósmoklasisty wpłyną na terminy rekrutacji do szkół średnich. Jak to wygląda w praktyce? Uczniowie mogą wybrać maksymalnie 6 szkół, odpowiadających ich zainteresowaniom. Najważniejsze jedt jednak to, że szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy uczniowi najbardziej. Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej, może zdecydować się na następujące typy szkół ponadpodstawowych. Kto powinien wybrać który rodzaj szkoły?

Poznań: Liceum, technikum lub szkoła branżowa – czym się różnią?

Absolwenci mają do wyboru następujące typy szkół:

  • 4- letnie liceum ogólnokształcące,
  • 5- letnie technikum,
  • 3-letnia branżowa szkoła I stopnia.

Nauka w dwóch pierwszych typach szkół (liceum, technikum) kończy się egzaminem maturalnym, natomiast uczęszczanie do technikum i szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Ukończenie tej ostatniej nie zamyka drogi do zdania matury. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II st. lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Poznań: Rekrutacja do szkół średnich – harmonogram, terminy

Harmonogram rekrutacji został określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nabór rozpoczął się w poniedziałek, 15 czerwca.

Czas na złożenie dokumentów i uzupełnienie ich o świadectwo ukończenia szkoły młodzież ma do 10 lipca (w przypadku oddziałów dwujęzycznych, sportowych i międzynarodowych, gdzie konieczne jest przeprowadzenie sprawdzianów uzdolnień kierunkowych i testów predyspozycji, do 22 czerwca). Z kolei w dniach 31 lipca - 4 sierpnia donieść należy zaświadczenie o wynikach egzaminu. Przełom miesiąca to także czas, w którym uczeń może zmienić zdanie w sprawie szkoły, do której kandyduje i przenieść dokumenty do innej placówki

QUIZ: Czy rozpoznasz miasto po szczególe? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
Krasnoludki możemy spotkać nie tylko w bajkach, ale również...
Wrocław
Posłuchaj jak spędza się czas na polskich RODOS
Patryk Vega ujawnia, kto jest na taśmach afery podkarpackiej #HOT

informują poznańscy urzędnicy. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia. Wolę przyjęcia należy potwierdzić w terminie 13 - 18 sierpnia. Wówczas do szkoły należy dostarczyć także oryginały dokumentów. W przypadku szkół branżowych niezbędne są również orzeczenia lekarskie.

Większość szkół nadal działa w bardzo ograniczony sposób, dlatego wniosek o przyjęcie do niej można złożyć elektronicznie. Ze względu na ograniczenia czasowe w tym roku nie zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca. Kandydaci, którzy nie dostali się do wybranych szkół, będą musieli zwrócić się z prośbą o przyjęcie bezpośrednio do dyrektorów poszczególnych placówek.