Poznaniacy chcą żyć na zielonych, ekologicznych i towarzyskich osiedlach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Echo Investment. Połowa ankietowanych wskazała, że chciałaby zamieszkać w okolicy z dostępem do restauracji oraz sklepów - mówi Sylwia Maj z Echo Investment.
Place zabaw, siłownie i altany doceniają szczególnie osoby posiadające dzieci, a ci, którzy ich nie mają, częściej wskazują na restauracje czy sklepy. Wielu poznaniaków chce prowadzić aktywne życie sąsiedzkie – dla 26% zapytanych ważne są takie miejsca jak ogródek społeczny czy plac miejski, gdzie można spotkać się z sąsiadami.
Na potrzeby mieszkańców miała wpłynąć między innymi pandemia i przejście w tryb pracy zdalnej.
Wolimy być bliżej domu, nie tracić czasu w korkach i korzystać z uroków okolicy. Wysoka roślinność, łąki kwietne i trawniki to argument, który najbardziej przekonuje mieszkańców Poznania do wyboru osiedla (66% wskazań). Waga tego aspektu rośnie wraz z zarobkami – aż do 80% u osób zarabiających powyżej 10 tys. zł. Im starszy respondent tym bardziej potrzebuje zieleni - 75% wskazań wśród respondentów wieku 45-54 lata, a 56% w grupie najmłodszych badanych (18-24 lata)
Z danych wynika też między innymi, że osoby żyjące pod miastem zwracają większą uwagę na ekologię, niż mieszkańcy centrum.