Gwara poznańska - czy znasz najciekawsze słowa?

i

Autor: Eska.pl

Rozrywka

Quiz. To najciekawsze słowa w gwarze poznańskiej. Czy znasz ich znaczenie?

Gwara poznańska to jeden z najciekawszych dialektów regionalnych w Polsce. Jeśli macie wątpliwości to zapraszamy Was w podróż po języku, która pozwoli Wam się o tym przekonać. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najbardziej oryginalnych i ciekawych słów, które można usłyszeć w Wielkopolsce. Znacie ich znaczenie? Sprawdźcie się w naszym quizie!

Gwara poznańska to niezwykle złożony dialekt

Gwara poznańska jest jednym z najciekawszych dialektów regionalnych w naszym kraju. Ma bogatą oraz złożoną historię, łączy w sobie przeróżne wpływy i kultury. Potrafi być jednak niezwykle trudna. Większość z nas zna jej podstawowe słowa i wyrażenia, niemal każda osoba pochodząca z Poznania, ale też innych regionów Wielkopolski wie co to pyry, ryczka czy bimba. To jednak jedynie niewielki wycinek tego niezwykle bogatego języka. Gwara poznańska jest naprawdę bardzo rozległa. Po poznańsku możemy określi naprawdę wiele rzeczy oraz odnieść się do licznych sytuacji.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy quiz z gwary poznańskiej, który nie zawiera jak to często bywa elementarnych zwrotów, tylko właśnie te najoryginalniejsze. Dla wielu osób może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Zdecydowaliśmy się na wybór najciekawszego słownictwa. Być może pojawią się zwroty, których nigdy wcześniej nie słyszałeś! Na starcie nie można się jednak specjalnie przejmować, lepiej przystąpić do naszej zabawy i sprawdzić swoją wiedzę! Lokalny dialekt Poznaniaków skrywa naprawdę wiele ciekawych słów, które warto poznać! Do dzieła!

Najoryginalniejsze słowa w gwarze poznańskiej. Czy znasz ich znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Słowo "szuszwol" w gwarze poznańskiej oznacza człowieka:

Gwara poznańska. Czy znasz jej historię?

Gwara poznańska to regionalny dialekt, którym posługują się mieszkańcy Poznań oraz wielu regionów Wielkopolski. Ma dość złożone pochodzenie, mówimy bowiem o konglomeracie języka regionalnego oraz słów wziętych z języka niemieckiego. Co oczywiście wiąże się z historią regionu, województwo wielkopolskie i Poznań znajdowały się w zaborze pruskim. Do języka naszych zachodnich sąsiadów gwara poznańska nawiązuje nie tylko poprzez germanizmy mantel (płaszcz), ale również składnię: Tego nie idzie kupić (Tego nie można kupić), Żaden problem (Ta sprawa nie stanowi problemu). Ciekawym elementem dla gwary są również przyrostki zdrabniające, np. wiaruchna (grupa ludzi). Użycie regionalnego dialektu w ostatnim czasie mocno zanika, sprowadza się głównie do podstawowych zwrotów.

Słownik gwary poznańskiej - znasz najważniejsze słowa? Sprawdź!