W drugiej połowie listopada powinny się zakończyć zasadnicze roboty budowlane na Starym Rynku w Poznaniu – poinformowała PAP Maja Chłopocka-Nowak ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Remont Starego Rynku rozpoczął się w 2021 roku.
W miejscu inwestycji obecnie gotowa jest większość chodników wzdłuż kamienic
- Wykonawca przystąpił do prac związanych z nawierzchnią płyty Starego Rynku - w południowej części rozpoczęła się budowa dolnych warstw konstrukcji nawierzchni, na której zostanie ułożona kostka granitowa. Zmieniają się także fragmenty przylegających ulic – na ul. Wronieckiej przechodnie mogą zobaczyć pierwszy fragment nawierzchni ułożony właśnie z granitowej kostki, która pokryje większą część płyty rynku - poinformowała PAP Maja Chłopocka-Nowak.
Podczas prac nawierzchniowych wykorzystany zostanie m.in. materiał historyczny, tzn. wyselekcjonowane po demontażu kostki kamienne i granitowe płyty chodnikowe.
- Ułożone on zostaną w bloku śródrynkowym, ale poza Pasażem Kultury, w którym nawierzchnia wykonana będzie z nowych płyt granitowych. Taki materiał zostanie też ponownie wbudowany we fragmentach ulic Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej, Wielkiej i Żydowskiej. Prace trwają już na ul. Żydowskiej - podała Maja Chłopocka-Nowak.
Prace dobiegają końca?
Obecnie na ul. Żydowskiej, ul. Świętosławskiej, ul. Wrocławskiej oraz ul. Woźnej trwa układanie krawężników i wykonywanie konstrukcji nawierzchni, a w ul. Franciszkańskiej prowadzone są prace związane z kanalizacją deszczową i wodną.
Przedstawicielka PIM podała, że na Starym Rynku zaawansowane są prace związane z infrastrukturą podziemną. Na ukończeniu jest montaż przyłączy elektrycznych do budynków. W rejonie domków budniczych trwa budowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Prowadzone są prace związane z siecią gazową, m.in. w ul. Szkolnej.
Wykonawca w dalszym ciągu, pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków, modernizuje fundamenty ratusza.
Maja Chłopocka-Nowak podała, że prócz prac nawierzchniowych i związanych z sieciami podziemnymi, w miejscu inwestycji pozostało jeszcze m.in. wykonanie wysp zieleni, małej architektury, zielonej ściany przy Galerii Arsenał, toalety podziemnej w budynku Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, śmietników podziemnych między budynkami Odwachu i Arsenału oraz opraw oświetleniowych.
W sierpniu prace prowadzone będą na wszystkich frontach
W sierpniu prace prowadzone będą na wszystkich frontach: prowadzone będą roboty brukarskie, spoinowanie nawierzchni, budowa sieci kanalizacji deszczowej oraz montaż sieci teletechnicznych i elektrycznych. Zakończyć powinna się przebudowa sieci gazowej.
Prace brukarskie i spoinowanie nawierzchni trwać będą aż do listopada. We wrześniu końca powinny dobiegać prace związane z siecią wodociągowo-kanalizacyjną.
Do października potrwa przebudowa toalety podziemnej. Także w październiku powinno nastąpić zakończenie montażu sieci elektrycznych i teletechnicznych. Na listopad wykonawca przewidział montaż małej architektury i oświetlenia.
Maja Chłopocka-Nowak podała, że wpływ na termin inwestycji mają m.in. dodatkowe prace archeologiczne oraz istotne znaleziska, które często wymagają przeprojektowania infrastruktury podziemnej. Czynnikami, które mają również wpływ na termin realizacji tego typu inwestycji są też komplikacje dotyczące łańcucha dostaw materiałów oraz warunki atmosferyczne.
Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku jest inwestycją z dofinansowaniem unijnym. Rozliczenie tego zadania ma nastąpić do końca 2023 r.
Na remonty w centrum miasta narzekają również restauratorzy, których działalność jest szczególnie utrudniona przez prace budowlane. Zobaczcie, jak wyglądają ogródki restauracyjne na rynku w Poznaniu.