Robot pomoże również lekarzom
Przede wszystkim zyskają pacjenci, którzy będą mieli szybszy dostęp do terapii. Według szacunków, robot będzie mógł wydać rocznie 70 tysięcy dawek leku
- Automatyzacja skróci czas oczekiwania na podanie leku, co pozwoli pacjentom szybciej rozpocząć leczenie i zmniejszy ich czas pobytu w szpitalu. Robot ponadto charakteryzuje się precyzją dzięki systemom kontroli jakości, precyzyjnemu dozowaniu leków - powiedział mi Bartosz Sobański z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.
Skorzystać mają również farmaceuci, ponieważ zyskają oni więcej czasu na opiekę nad pacjentami. Robot jest zintegrowany z systemami aptecznymi, co pozwoli na precyzyjne śledzenie dawek i zarządzanie leczeniem.
Robot ma pojawić się w szpitalu jeszcze w tym roku. Ile będzie kosztować? Tego na razie nie wiadomo, wiadomo za to, że całą kwotę pokryje krajowy fundusz odbudowy. Klinika otrzymała ostatnio 80 milionów złotych z KPO na sprzęt do szybszej i bardziej precyzyjnej diagnostyki onkologicznej oraz na zakup najnowocześniejszej aparatura zabiegowej.
W 2024 roku aż 42% hospitalizacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym dotyczyło pacjentów onkologicznych.