Z pewnością znacie trójwymiarowy mural na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki, który zachwyca i przyciąga uwagę przechodniów. Mural nazwano „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Inicjatorem dzieła jest Gerard Cofta, osiedlowy radny, zafascynowany fotografią z lat 20. XX wieku. Z kolei za wykonanie odpowiada Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta, która zgłosiła mural do konkursu Centrum Warte Poznania. Jednak to nie wszystko! Nasza kolekcja jest znacznie większa. Szczegóły w artykule.
Murale. Sztuka, która budzi wiele sprzecznych emocji
Dla jednych bywają oburzające i szpecące, dla innych stają się nieodłączną częścią miasta, a nawet bywają ważnymi punktami orientacyjnymi. Murale potrafią zadziwić i ubarwić okolicę. Często nawiązują do historii miasta lub konkretnego, współczesnego wydarzenia.
Mural jest rodzajem malatury, z kolei nazwa pochodzi z hiszpańskiego i oznacza dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego. Co ciekawe, ten rodzaj sztuki ma długą historię! Murale jako malarstwo ścienne pochodzi jeszcze z okresu prehistorii! Mało tego, były szczególnie rozpowszechnione w starożytnym Rzymie na tamtejszych murach. Tak więc nawet Rzymianie malowali już mury i ozdabiali tym miasto.
"Od wartości materialnych znacznie wyżej stawiam wartości duchowe"
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć muralu słynnej i kochanej przez wielu Polaków - Krystyny Feldman. Wybitna aktorka teatralna i filmowa, pochodziła z Poznania. W stolicy Wielkopolski doczekała się już kilku murali. Jeden z nich znajduje się na Placu Cyryla Ratajskiego. Obraz z Krystyną Feldman jest niezwykle barwny. Oprócz podobizny aktorki, zapisano też jej cytat: Od wartości materialnych znacznie wyżej stawiam wartości duchowe.
Co jeszcze znajdziecie w naszej kolekcji? Z pewnością kilka postaci z filmów animowanych, autorstwa Kawu i wiele innych. Sprawdźcie naszą galerię!