Park Cytadela

i

Autor: Archiwum eska.pl Nazwa ta określa teren wzgórza, położonego na północ od centrum miasta, na którym do 1945 r.znajdował się fort Winiary. Granice Cytadeli, wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska i Winogrady oraz al. Armii "Poznań". Teren idealny na spacery z dziećmi. Szerokie alejki, zacienione zakątki pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Rozległe, bardzo dobrze utrzymane trawniki są idealnym miejscem na organizację rodzinnego pikniku. Na terenie Cytadeli znajduje się plac zabaw oraz kawiarenka, gdzie podczas zabawy dzieci rodzice mogą chwilę odpocząć.

Wiadomości z miasta

Skwery i ronda z nowymi nazwami. Jakich zyskają patronów?

2023-05-15 8:43

Poznańskie skwery i parki już niebawem zyskają nowe nazwy. Pakiet dwunastu nazewniczych projektów uchwał pozytywnie zaopiniowała Komisja Kultury i Nauki. Jakich patronów zyskają te miejsca?

Skwer im. Żołnierzy Pokojowych Misji Zagranicznych ma być zlokalizowany na Jeżycach, a im. Sybiraków - u zbiegu Al. Niepodległości i Armii Poznań obok Cytadeli. W rejonie Solnej i Działowej ma pojawić się skwer Antoniego Babińskiego, działacza niepodległościowego w XIX wieku. Patronem skweru u zbiegu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej ma być Antoni Peretiatkowicz - prawnik, naukowiec związany m.in. z Uniwersytetem Poznańskim i rektor tej uczelni w latach 30. XX wieku. Skwery i rondo w rejonie ulic Hetmańskiej i Rolnej poświęcono osobom zaangażowanym w działalność wywiadowczą w czasie drugiej wojny. Są to skwery czterech kobiet, agentek: Zofii Cieleckiej, Zofii Ścibor-Rylskiej, Krystyny Skarbek, Marianny Marszałkowskiej-Kaniewskiej oraz rondo Józefa Vogla (pod wiaduktem na ul. Hetmańskiej).

Na Świerczewie dwa skwery mają nosić imiona Maksymiliana Ciężkiego Antoniego Pallutha, Byli oni oficerami polskiego wywiadu, organizujący kurs i warunki do działania kryptologów, którzy złamali kod enigmy (niemieckiej maszyny szyfrującej podczas drugiej wojny).

Wreszcie na Jeżycach, skwer u zbiegu ulic Kościelnej i Poznańskiej nazwany zostanie imieniem Jacka Wiesiołowskiego, redaktora naczelnego Kroniki Miasta Poznania, prezesa PTPN, radnego miejskiego w latach 1990-1998, a w latach 1990-1992 przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!