Wybuch w Poznaniu. Zginęło dwóch strażaków
Do dramatycznych wydarzeń doszło na poznańskich Jeżycach przy ulicy Kraszewskiego 12 w nocy z soboty na niedzielę (24-25 sierpnia). W wyniku pożaru życie straciło dwóch strażaków: st. ogn. Łukasz Włodarczyk i st. ogn. Patryk Michalski. Dodatkowo 11 strażaków zostało poszkodowanych oraz trzy osoby postronne. Pożar wywołał ogromne poruszenie w stolicy Wielkopolski. W poniedziałek prokuratura poinformowała, że w sprawie pożaru zostało wszczęte śledztwo. W czwartek 29 sierpnia pożegnaliśmy st. ogn. Łukasza Włodarczyka, z kolei w piątek 30 sierpnia, odbyła się msza pogrzebowa st. ogn. Patryka Michalskiego.
Pogrzeb państwowy st. ogn. Patryka Michalskiego
Ceremonię pogrzebową st. ogn. Patryka Michalskiego zorganizowano w charakterze państwowym. Pogrzeb odbył się 30 sierpnia w poznańskiej Katedrze. Michalski miał 34 lata, pozostawił pogrążoną w żałobie rodzinę oraz narzeczoną.
Na uroczystościach pogrzebowych pojawili się m.in.:
- Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
- Wiesław Szczepański - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
- Mariusz Feltynowski komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
- Jacek Jaśkowiak - prezydent miasta Poznania
- Marek Woźniak - Marszałek województwa wielkopolskiego
Uroczystą mszę świętą odprawił Abp Stanisław Gądecki, który wypowiedział wiele poruszających słów.
W etos Polaków wpisany jest duch ofiary. Nasza historia była często naznaczona męczeństwem. W codzienności człowiek wierny swoim ideałom - cierpi. W ramach tego etosu jest etos strażaka - hart ducha, odwaga, stanowczość. (...) Żadna inna organizacja pożytku nie może poszczycić się wielowiekową tradycją. Większość z Was wykonuje to z odpowiedzialności za ludzie życie. Za życie zagrożonych. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - ten etos wypływa z miłości do bliźniego. Z poświecenia strażaka nie wynika nakaz bohaterstwa. Tego nie da się nakazać. To poświecenie nadobowiązkowe. (...) Każda katastrofa jest inna. Wszystkim wielkopolskim strażakom składam kondolencje. Bądźcie zawsze osadzeni na fundamencie wiary. Głębokie współczucie dla rodziny, narzeczonej, bliskich. Patryk miał etos strażaka we krwi - dodał na koniec kazania abp Gądecki, cytuje Super Express.
W trakcie uroczystości st. ogn. Patryk Michalski, został pośmiertnie awansowany do stopnia starszego ogniomistrza. Akt nadania stopnia wręczył Mariusz Feltynowski - komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo postanowieniem prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach z wykazaniem wyjątkowej odwagi z narażeniem życia, krzyżem zasługi i dzielność, został oznaczony pośmiertnie Patryk Michalski - powiedziano. Oznaczenie w imieniu prezydenta, zostało przekazane rodzinie przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę. Strażak ozdnaczony został także złotą odznaką zasłużonych dla ochrony przeciwpożarowej.
Patryka żegnała dzisiaj rodzina i przyjaciele, ale także współpracownicy i wiele służb. - Jesteśmy dumni z tego, co robiłeś. Będziemy o Tobie pamiętać. Nasze myśli są z najbliższymi Patryka Michalskiego. Szanowna Rodzino, w imieniu rządu polskiego proszę przyjąć wyrazy współczucia. Możecie liczyć na naszą pomoc. To nas obowiązek - powiedział minister MSWiA Wiesław Szczepański, cytuje SE.
Po mszy świętej kondukt żałobny z trumną przemaszerował na cmentarz w Miłostowie.
Kim był st. ogn. Patryk Michalski?
St. ogn. Patryk Michalski urodził się 2 lutego 1990 roku w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.
Jak przypomniała komenda, w toku służby Michalski systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. W 2012 r. ukończył szkolenie podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej w Ośrodku szkolenia przy KW PSP w Toruniu. W 2015 r. ukończył szkolenie uzupełniające strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej w SP PSP w Bydgoszczy.
Był absolwentem Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności we Włocławku. Posiadał też kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i był uprawniony do kierowania pracami podwodnymi.
Michalski uczestniczył także w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w marcu 2022 roku wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. "Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach" – wskazała Komenda Miejska PSP w Poznaniu.