Wielkopolskie miasta na tle Polski
Wielkopolska to łącznie 119 miast, z których cztery są na prawach powiatu (Poznań, Kalisz, Konin i Leszno). To aż 11,75 procenta wszystkich miast w Polsce. To spory odsetek, zważając na to, że województw mamy 16. 54 procent Wielkopolan mieszka w miastach. To mniej niż polska średnia, która jest na poziomie 62 procent. Wśród 50 największych polskich miast pod względem liczby ludności, 4 są z Wielkopolski (Poznań, Kalisz, Konin i Piła). Co ciekawe, aglomeracja poznańska, to tylko jedna trzecia wszystkich mieszkańców województwa, co jest dość niskim wskaźnikiem na tle kraju.
Wielkopolskie miasta się wyludniają?
Jak wskazywał raport Urzędu Statystycznego w Poznaniu - Największe ubytki nastąpiły w większych miastach, a największe przyrosty odnotowano w gminach znajdujących się w ich sąsiedztwie - czytamy w raporcie z 2019 roku. Ponadto - W latach 1995–2019 przybyło z tego tytułu 132 tys. mieszkańców, z czego większość na obszarach wiejskich (...) Od połowy lat 90. obserwuje się także zmniejszenie udziału mieszkańców obszarów klasyfikowanych jako miejskie (z 57,6% w 1995 r. na 54,0%), co najczęściej jest związane z procesami suburbanizacji - czytamy dalej w raporcie. Wskaźnik ten dalej spada i w 2023 roku jest już niższy niż 54 procent.
Liczba ludności - dane GUS 2024. W jakich miejscowościach w Wielkopolsce liczba mieszkańców spadnie najbardziej?
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące liczby mieszkańców poszczególnych miejscowości w Polsce. Załączył też prognozowaną liczbę mieszkańców w roku 2040. Postanowiliśmy przeanalizować te statystyki i przygotować ranking 15 miejscowości w regionie, które mają wyludnić się najmocniej.