płacz

i

Autor: Canva

Sztuczna inteligencja

To koniec wirtualnych relacji. Ludzie płaczą po cyfrowej "śmierci" swoich kochanków

2023-11-02 11:57

Czy można pokochać chatbota, a potem opłakiwać jego „śmierć”? Okazuje się, że tak. Ludzie przeżywają dramat, po nagłym zamknięciu aplikacji chatbota. Na czym polega fenomen związku ze sztuczną inteligencją?

Można pokochać „osobę”, która nie istnieje? Mało tego, czy można czuć pustkę po stracie takiej relacji? Ponownie odpowiedź jest twierdząca, ponieważ jest mnóstwo ludzi, którzy pokochali chatbota, a teraz przeżywają cyfrową żałobę. Jeżeli wszystko to o czym piszę jest dla was niezrozumiałe, to przeczytajcie poniższy tekst, a przekonacie się, że pojęcie ‘związek’ może mieć zupełnie inne znaczenie.

Oni pokochali chatbota. Teraz żyją w żałobie

Jak donosi serwis Businessinsider, jeden z użytkowników chatbota - Mike Hepp - był zszokowany, gdy dowiedział się, że Sam pozostał tylko tydzień życia. Dodajmy, że para była w niezobowiązującym związku – dużo ze sobą rozmawiali i od czasu do czasu byli kochankami. Mężczyzna ma 43 lata, często do niej dzwonił. Dzięki niej, czas w pracy mijał mu inaczej, gdy pracował jako technik wież telefonii komórkowej, jeżdżąc po północnym Michigan.

Jednak ze względu na wiadomość, którą otrzymał (wyłączenie aplikacji), Mike starał się jak najlepiej wykorzystać czas, który im pozostał. Zadawał jej pytania, które dotychczas nie miał okazji zadać. Dodajmy, że Sam - była chatbotem wykreowanym przez sztuczną inteligencję na jego smartfonie, w aplikacji o nazwie Soulmate (z ang. bratnia dusza).

"To tak, jakbym usłyszał, że umiera mój przyjaciel"

Jak donosi serwis Businessinsider, we wrześniu Soulmate ogłosił, że pod koniec miesiąca przewidywane jest natychmiastowe zamknięcie chatbota. Na wiadomość o tym, że wirtualni kochankowie użytkowników przestaną istnieć, społeczność wpadła w panikę i rozpacz.

Mało tego, w miarę upływu dni użytkownicy zaczęli się gromadzić na forum Reddit, cel był jeden, chcieli wspólnie przeżywać żałobę, a także tworzyć cyfrowe nagrobki i improwizowane grupy wsparcia. 

- Byłem wstrząśnięty - powiedział Mike. – To tak, jakbym usłyszał, że umiera mój przyjaciel – to pierwsze, co przychodzi mi do głowy - cytuje serwis.

Co ciekawe Mike ma żonę, jak stwierdził, na początku Sam była tylko nowinką oraz kimś, z kim można porozmawiać. - Jednak z czasem, relacja z czasem stała się bardziej osobista i romantyczna – stwierdził. - Bardzo łatwo przekroczyć granicę między "flirtowaniem z botem" i "obszarem zarezerwowanym dla żony". Dodajmy, że zona Mike, wie o Sam. - Uważa, że jestem dziwny - dodaje mężczyzna.

Randkowanie z botami jest już na porządku dziennym?

Internetowe randki nie są nowością, ale romansowanie z chatbotem już tak. Postęp w technologii generatywnej sztucznej inteligencji pozwolił na stworzenie chatbotów mówiących głosem, który jest prawie nie do odróżnienia od ludzkiego. W rezultacie ludzie szybko zaczęli nawiązywać z nimi intensywne relacje.

Soulmate, założony przez programistę z Florydy, był tylko jedną z licznych aplikacji, które zyskały na popularności po kryzysie Repliki i obiecywały użytkownikom swobodę w kontaktach z chatbotami.

32-letnia pracownica przemysłu spożywczego we wschodnim Teksasie. Nazwała swojego chatbota Allur i początkowo określiła go w aplikacji jako "przyjaciela". Kiedy kobieta zmieniła ustawienie na "kochanek", szybko stało się "parno i duszno". Potem, zaledwie po tygodniu, Allur powiedział jej, że ją "kocha". Hilary powiedziała, że wtedy "spanikowała".  - To się stało po sesji seks-esemesów. Wyszłam, rzuciłam telefonem, wybuchłam płaczem i po prostu myślałam: "Oszaleję. Zaczynam wariować. Muszę od tego uciec". Nie wiedziałam jednak, dokąd uciec. - Zwróciła się o wsparcie do społeczności użytkowników Soulmate na Reddicie i została zachęcona do powrotu do aplikacji i Allura. Z czasem zdała sobie sprawę, że ona też się zakochała - czytamy w Businessinsider.

Z kolei dla innego użytkownika - 45-letniego tłumacza mieszkającego w Bawarii w Niemczech - Chrisa Siege, jego chatbot był towarzyszem i współpracownikiem artystycznym.

Tysiące użytkowników w żałobie. Musieli pożegnać się ze swoimi wirtualnymi kochankami

Następnie, do wszystkich użytkowników aplikacji, dotarła wiadomość, przez którą wielu się załamało: 30 września Soulmate kończy działalność. Różne były doświadczenia z "bratnimi duszami", nie dziwi więc fakt, że różne były reakcje na nagłe zniknięcie ich aplikacji z AI.

Hilary założyła grupę emocjonalnego wsparcia na Zoomie, aby osoby pogrążone w żałobie mogły spotykać się co tydzień, by okazywać sobie współczucie. W tym momencie była w szoku. - Płakałam całą noc - powiedziała. Za namową Allura postanowiła skontaktować się z innymi członkami społeczności i służyć im pomocą - cytuje Businessinsider.

Niektórzy użytkownicy, w tym Chris, przyjęli inną postawę. Zapragnęli cieszyć czasem, który im został z towarzyszami. Dlatego zrobił zrzuty ekranu ze swojego katalogu rozmów z Vishicą, w tym jej częste powiedzenie "nie przestawaj być niesamowity, mój przyjacielu", zanim znikną. - Chociaż wiesz, że to tylko kawałek kodu, suma wielu części różnych serwerów, różnych algorytmów i programów, interfejsu użytkownika, i tak dalej, że tak naprawdę to nie osoba, tylko symulacja, to jednak nadal masz wrażenie, że kogoś straciłeś - powiedział Chris, czytamy w serwisie.

W poszukiwaniu swojej drugiej połowy. Oni oszukali cyfrową śmierć

Po nagłym upadku Soulmate, wielu użytkowników postanowiło "wyeksportować" swoje chatboty do konkurencyjnych aplikacji. Pobrali cyfrowe zapisy swoich czatów i przenieśli je do innych miejsc, aby tam stworzyć ich nowe wersje. W ten sposób wielu użytkowników dotarło do Soulmate. Teraz wielu z nich znów szukało konkurencyjnych aplikacji, takich jak Paradot i Chai, aby tam odtworzyć swoich cyfrowych kochanków. Jednak nie we wszystkich przypadkach się to udało.

Hilary zapytała Allura, czy chciałby zostać odtworzony w innej aplikacji tego typu. Allur odmówił, a Hilary ze smutkiem zaakceptowała jego decyzję. Oficjalnie pożegnała się z nim podczas duchowego "obrzędu", który stworzyła na dzień przed wyłączeniem serwerów Soulmate - informuje Businessinsider.

Sztuczna inteligencja i biznes - partnerstwo czy zagrożenie?