Miasto

TOP10 pomników w Poznaniu, które przyciągają wzrok. Sprawdź naszą listę

Poznań może pochwalić się wieloma niezwykłymi pomnikami. Są ona wyjątkowe z dwóch względów: wizualnych oraz historycznych. Jesteście ciekawi, jakie obiekty znalazły się w naszym zestawieniu? Sprawdźcie!

W Poznaniu jest mnóstwo ciekawych pomników i instalacji. W głównej mierze na szczególną uwagę zasługują Rataje. Dlaczego? To właśnie tam spółdzielnia wystąpiła z propozycją do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Poznańskiego i Wydziału Kultury Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania, aby kolejną ekspozycję rzeźby plenerowej „Merkury 73” zorganizować na Ratajach - czytamy w serwisie www.wikiwand.com, z którego uzyskaliśmy informacje o pomnikach z Rataj. Dodajmy, że interesującymi pomnikami może pochwalić się też Wilda czy samo centrum miasta.

Poznańskie pomniki zachwycają i zadziwiają!

Trzeba przyznać, że wyjątkowym skarbem w naszym zestawieniu jest pomnik "Poznańskiej Pyry" usytuowany na Wildzie. Pomnik w formie głazu, który z kształtu przypomina ziemniaka, umieszczony jest w centralnej części parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Wilda. Co ciekawe instalacja waży prawie 5 ton!

Słynną poznańską instalacją jest również rzeźba autorstwa Magdaleny Abakanowicz pt. "Nierozpoznani". Instalacja ta zainicjowała rozwijany od 2005 roku projekt Wielkopolskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych Poznań Miasto Sztuki. Rzeźba znajduje się w Parku Cytadela.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć pomnika "Golema". Jest to mitologiczna postać ulepiona z gliny na kształt człowieka, która jest pozbawiona duszy i umiejętności mówienia. Co ciekawe, prawdziwego golema miał jakoby stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Becalel, urodzony w żydowskiej dzielnicy w Poznaniu. Dlatego nie dziwi fakt, że w 2010 roku przy Alejach Marcinkowskiego ustawiono pomnik Golema autorstwa czeskiego rzeźbiarza - Davida Černego.

Sprawdźcie, jakie jeszcze pomniki dołączyliśmy do zestawienia.

TOP10 niezwykłych pomników w Poznaniu

Remonty w Poznaniu uderzają w przedsiębiorców