Wyjątkowe narodziny dziecka w Wielkiej Brytanii

i

Autor: pixabay.com/SeppH

CIEKAWOSTKI

W Wielkiej Brytanii urodziło się dziecko, które ma troje rodziców. Jak to możliwe?

2023-08-07 19:52

To z pewnością nie zdarza się często. W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje genetycznych rodziców. Zostało poczęte metodą in vitro, a podczas zabiegu lekarze zastosowali specjalną technikę. Ma ona zapobiegać przekazywaniu wadliwych elementów DNA od matki. Dzieci nie będą dziedziczyć chorób genetycznych.

Gadaj Zdrów, odc. 1 In-vitro

Wielka Brytania: urodziło się dziecko, które ma troje genetycznych rodziców

O sprawie dziennikarze Sky News poinformowali w środę. Dziecko zostało poczęte za pomocą metody in vitro. Jednak kobiecie wszczepiono zarodek, który zawierał DNA trzech osób - jej, jej męża i mitochondrialne DNA trzeciej osoby. To oznacza, że dziecko ma troje biologicznych rodziców. Ponad 99,8 procent materiału genetycznego pochodzi od matki noworodka i jej męża. Niewiele ponad 0,1 procent DNA to materiał mitochondrialny, w normalnych warunkach dziedziczony zawsze po matce. W tym konkretnym przypadku lekarzom zależało jednak, by materiał mitochondrialny matki nie został przekazany dziecku. Trzeba było użyć DNA innej osoby.

Dziecko z trojgiem rodziców. Wykorzystano specjalną technikę

By nie doprowadzić do identyfikacji rodziny, nie ujawniono, kiedy dokładnie dziecko z trojgiem biologicznych rodziców przyszło na świat. Wiemy natomiast, że celem zabiegu było niedopuszczenie do sytuacji, by matka zmagająca się z chorobą mitochondrialną przekazała ją swojemu potomstwu. Wadliwe DNA mitochondrialne może bowiem prowadzić do wielu nieuleczalnych schorzeń, takich jak chociażby niewydolność wątroby, problemy z sercem, zaburzenia pracy mózgu czy dystrofia mięśniowa.

Połączenie materiału genetycznego trojga osób było możliwe dzięki specjalnej technice nazywanej MDT (Mitochondrial Donation Treatment). Pozwala ona np. podmienić wadliwe geny jednego z rodziców. - Leczenie techniką MDT daje możliwość posiadania zdrowych dzieci rodzinom dotkniętym ciężką dziedziczną chorobą mitochondrialną - powiedział dziennikarzom Sky News Peter Thompson, dyrektor naczelny Urzędu ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka w Wielkiej Brytanii.

Metoda MDT. Była już wykorzystywana w przeszłości

Metoda MDT znana jest już od kilku lat. Pierwszy dziecko poczęte przy wykorzystaniu tej techniki przyszło na świat w USA w 2016 roku. Matką była kobieta z Jordanii, która cierpiała na rzadką chorobę genetyczną - zespół Leigha. Dzięki MDT dziecko urodziło się zdrowe.

Dziennikarze "Guardiana" zdobyli od lekarzy informacje, że w Wielkiej Brytanii też urodziło się już więcej dzieci, które mają troje genetycznych rodziców. Na razie jest ich jednak niewiele - bo mniej niż 5.

Metoda MDT wciąż jest udoskonalana i nie jest pozbawiona ryzyka. Badania prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców dowiodły, że w niektórych przypadkach może dochodzić do wystąpienia chorób u dziecka. Powody, dla których dochodzi do zmian odwrotnych do założonych, nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione.

Niepłodność w Polsce. Ile par zmaga się z tym problemem?

Według najnowszych danych niepłodność dotyczy około 20 procent społeczeństwa w wieku rozrodczym. Jak wyliczyło Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii w naszym kraju z tym problemem zmaga się ok. 1,5 mln par. Dlatego tak ważna jest rzetelna diagnostyka i leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną.