Autostrada A2 w woj. wielkopolskim

i

Autor: Wikipedia Wykonawcą autostrady A2 pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską jest Polaqua. Umowa o wartości prawie 470 mln zł została podpisana w kwietniu 2021 r. Zakończenie budowy tego odcinka A2 planowane w czwartym kwartale 2024

Uwaga kierowcy! Od dziś jeszcze droższa A2!

2022-01-10 7:43

Od godziny 6.00 w poniedziałek, 10 stycznia weszła w życia podwyżka opłat za przejazd autostradą A2. Jak podaje Autostrada Wielkopolska, zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów utrzymania, obsługi kredytów oraz realizacją wieloletniego planu inwestycyjnego

Od rana, 10 stycznia obowiązuje nowy cennik opłat na A2. Za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków A2 pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem w samochodzie osobowym lub na motocyklu płacimy już 25 złotych, to więcej o 2 złote niż dotychczas. 37 złotych muszą zapłacić od teraz kierowcy pojazdów kategorii II (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami). W tym wypadku podwyżka wynosi trzy złote.

Jak podaje Autostrada Wielkopolska zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów utrzymania, obsługi kredytów oraz realizacją wieloletniego planu inwestycyjnego. Rosnąca w szybkim tempie i utrzymująca się na najwyższym poziomie od 20 lat inflacja, wzrost cen w sektorze budowlanym oraz cen producenckich przekładają się na wzrost kosztów zarówno utrzymania jak i aktualnie realizowanych i planowanych inwestycji.

- Według najnowszego szacunku GUS, w grudniu 2021 roku inflacja osiągnęła poziom najwyższy od ponad dwóch dekad - aż 8,6 proc w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. Ceny w transporcie rosły w tempie dwucyfrowym, a ich wzrost przekroczył 24 proc. Dodatkowo wskaźnik cen producenckich nieprzerwanie rośnie od 14 miesięcy we wszystkich sekcjach przemysłu, osiągając w listopadzie poziom 13,2 proc. r/r - najwyżej od 10 lat - podaje Autostrada Wielkopolska.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!