54-metrowe mieszkanie w Warszawie

i

Autor: Projekt wnętrza: Katarzyna Fotek, architekt wnętrz Decoroom, zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska / Wnętrza w Obiektywie, stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie

Nieruchomości

W jakim mieście najłatwiej kupić mieszkanie? Czy w Poznaniu jest źle?

2023-08-18 11:10

Warszawa, Wrocław, Poznań a może Katowice? W jakim polskim mieście szansa na własne M jest największa? Odpowiedź na to pytanie znają eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy sprawdzili, jak największe krajowe metropolie wypadają pod względem dostępności mieszkań. Wnioski mogą zaskoczyć!

Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę nowych lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach. 

Wysokie zarobki wskaźnikiem wysokości cen mieszkań?

Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i... Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane z myślą o zamożnych klientach.

Ekspert dodaje, że to właśnie stolica Górnego Śląska charakteryzuje się najkorzystniejszym stosunkiem cen mieszkań do zarobków. W czerwcu 2023 r. za przeciętne wynagrodzenie brutto można tu było kupić 0,87 m kw. nieruchomości w budownictwie deweloperskim.

Bardzo dobrze prezentuje się także Bydgoszcz, gdzie średnia cena metra kwadratowego wciąż nie przekroczyła pułapu 10 tys. zł. Wprawdzie podobnie było w Lublinie i Łodzi, ale akurat te miasta wyglądają najgorzej na tle pozostałych pod względem wysokości zarobków. 

Jak sytuacja wygląda w Poznaniu? Za przeciętne wynagrodzenie w Poznaniu, które wynosi 7 914 zł, można kupić 0,72 mkw.

Gdzie jest najwięcej mieszkań? Tutaj jest największy wybór!

Kupując wymarzone „M”, chcemy mieć jak największy wybór. Oczekujemy dużej bazy nieruchomości i możliwości „przebierania” w ofertach, aby finalnie zakupić to mieszkanie, które najlepiej odpowie na nasze potrzeby i oczekiwania. Czy tak jest w rzeczywistości? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, portal RynekPierwotny.pl policzył, ile mieszkań będących w sprzedaży w czerwcu 2023 r. przypadało na tysiąc mieszkańców w poszczególnych miastach.

Okazuje się, że największy wybór lokali mieli nabywcy w Gdańsku i Bydgoszczy. W tych lokalizacjach na 1000 mieszkańców przypadały po 23 oferty. Nieco mniejszy wybór mieli kupujący nieruchomości we Wrocławiu (22 oferty) i Krakowie (20 ofert). 

Bardzo niekorzystnie na tle pozostałych miast wyróżnia się Szczecin. Tylko 12 ofert lokali na 1000 mieszkańców stawia to miasto na ostatnim miejscu w zestawieniu. Nieco lepiej niż w Szczecinie jest w Poznaniu, chociaż to tylko "nieco lepiej". Liczba mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców to... 15.  Dodajmy, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych największych miast jest bardzo dynamiczna, a podaż nieruchomości zmienia się na przestrzeni miesięcy. 

Roxie Węgiel kupiła mieszkanie. Będzie nawiedzać lokatorów?

Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie? 

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl uznali, że w znacznej mierze na dostępność mieszkaniową wpływa dostępność kredytowa. Większość osób, które marzą o własnym M, nie posiada wystarczającej ilości gotówki, aby dokonać zakupu. Wniosek o kredyt jest nieunikniony. Nie bez znaczenia jest również stosunek cen mieszkań do zarobków, a także wielkość oferty mieszkaniowej. Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, w Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypadają Katowice. 

Jak mówi Andrzej Prajsnar – Rankingowe zwycięstwo Katowic na pewno ma duży związek z wysokim poziomem przeciętnych płac, na który wpływa lokalny sektor wydobywczy. To specyfika stolicy Górnego Śląska, którą trzeba brać pod uwagę. Podobne zastrzeżenia są niepotrzebne w przypadku Gdańska oraz Bydgoszczy, czyli tych miast, które również uzyskały znacznie lepszy wynik od reszty stawki. Warto wspomnieć, że Bydgoszcz to lider ubiegłorocznego rankingu dostępności mieszkań przygotowanego na dokładnie tych samych zasadach. 

Na drugim końcu rankingowej stawki znajdziemy ex aequo Szczecin oraz Warszawę. Obydwa te miasta wyróżniają się niską dostępnością cenową i kredytową nowych lokali. W przypadku Szczecina problemem jest też uboga oferta rynkowa. Jednak mieszkańcy tego miasta w przeciwieństwie do warszawiaków mogą szukać znacznie tańszych ofert na rynku wtórnym – podsumowuje Andrzej Prajsnar. 

Ostateczne wyniki rankingu dostępności nowych mieszkań przedstawiają się następująco:

  1. Katowice - 100 punktów
  2. Bydgoszcz -  96 punktów
  3. Gdańsk - 90 punktów
  4. Wrocław  -  84 punkty 
  5. Lublin  - 83 punkty 
  6. Poznań -  83 punkty
  7. Kraków  -  82 punkty 
  8. Łódź  -  82 punkty 
  9. Warszawa  -  72 punkty 
  10. Szczecin - 72 punkty 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!