Tablice informujące o dawnych cmentarzach stanęły w Poznaniu

i

Autor: facebook.com/CyfroweLapidariumPoznania

W Poznaniu stanęły tablice informacyjne. Przypominają o historycznych cmentarzach

2021-04-07 13:53

Poznań dba o swoją historię! Dowodem na to są tablice informacyjne, które pojawiły się w mieście. Wiedzieliście, że na terenie dzisiejszego Poznania jest blisko 120 zapomnianych cmentarzy? Nowe tablice będą informować o ich lokalizacji. Stanęły m.in. w parku im. ks. Gustawa Manitiusa na Grunwaldzie. Gdzie jeszcze?

Chodząc na co dzień po Poznaniu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, po czym spacerujemy. A historia miasta jest długa... Przez tysiące lat mieszkały tu różne ludy, wyznające różną religię. W niektórych miejscach wciąż jest po nich ślad, choć o tym nie wiemy.

Pasjonaci historii szacują, że na terenie dzisiejszego Poznania było około 120 cmentarzy. Po większości z nich nie ma już śladu. Spora część została zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Taki los spotkał, chociażby duży, żydowski cmentarz, który znajdował się na terenie dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Już kilka lat temu radny Andrzej Rataj postanowił przypomnieć o istnieniu historycznych cmentarzy. Efekty jego działań widać dzisiaj. W Poznaniu pojawiły się tablice informacyjne. Na razie tylko 3 - przy Narodowych Targach Poznańskich, od strony Bukowskiej. W parku im. ks. Gustawa Manitiusa na Grunwaldzie oraz w parku im. Karola Marcinkowskiego na Starym Mieście.

Eska XD #019 - życie jak w serialu
Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?
Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...

Na tablicach można przeczytać informację o historii tych miejsc oraz obejrzeć specjalnie stworzone ryciny. Na niektórych udało się odtworzyć oryginalne granice cmentarza.

Na tym nie koniec. W ubiegłorocznym budżecie miasta udało się zabezpieczyć pieniądze na kolejnych 5. tablic. Na razie jednak nie wiadomo, które miejsca będą upamiętniać.

Pamięci dawnych mieszkańców Poznania. Nareszcie są ‼️ Trzy z przygotowanych ośmiu tablic historycznych Systemu...Opublikowany przez Cyfrowe Lapidarium Poznania Wtorek, 6 kwietnia 2021