Traszki migrują w tym roku szybciej
Tegoroczna migracja traszek zwyczajnej i grzebieniastej rozpoczęła się tak jak zazwyczaj czyli na początku lutego. Jednak z powodu ciepłej temperatury zarówno wody jak i powietrza, sytuacja różni się od typowej.
W tym roku gdy 5 lutego zaobserwowaliśmy pierwszy epizod migracyjny, praktycznie każdego dnia traszki sobie migrowały, w tym momencie widzimy już praktycznie traszki, które są w wodzie.
- tłumaczył nam dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zazwyczaj migracja traszek trwa dłużej i jest przerywana przez zimną temperaturę powietrza.
Nie ma się czego bać, ale trzeba uważać
Traszki nie są żadnym zagrożeniem dla człowieka. Te małe płazy bardzo często nie są zauważane przez człowieka, który niechcący może zrobić im krzywdę. Co zrobić, gdy taką traszkę spotkamy?
Najlepszym co można zrobić to po prostu zatrzymać się na chwilę i wzrokiem odprowadzić ją do krawędzi trawnika. Ewentualnie, gdy widzimy, ze jest dużo ludzi wokół to można wskazać "Uważajcie idzie traszka!"
- dodaje dr Mikołaj Kaczmarski.
W Poznaniu najwięcej traszek można znaleźć w parku Traszki Ratajskie przy osiedlu Tysiąclecia. Traszka w Polsce objęta jest ochroną prawną