II tura wyborów samorządowych w Poznaniu
W pierwszej turze wyborów samorządowych 2024 poznaniacy mogli wybierać prezydenta miasta spośród pięciorga kandydatów:
- Zbigniew Czerwiński (KW Zjednoczona Prawica - Poznań);
- Łukasz Garczewski (KW Społeczny Poznań);
- Jacek Jaśkowiak (KW KO);
- Przemysław Plewiński (KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe);
- Beata Urbańska (KW Lewica).
Żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów, dlatego 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura. W niej zmierzą się Jacek Jaśkowiak i Zbigniew Czerwiński.
Polecany artykuł:
Zbigniew Czerwiński czy Jacek Jaśkowiak - kto prezydentem Poznania? Debata Eski
Jako poznańska redakcja portalu eska.pl, jeszcze przed pierwszą turą wyborów, wysłaliśmy kilkanaście tych samych pytań do każdego z pięciorga kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta stolicy Wielkopolski. Pytania podzieliliśmy na pięć bloków tematycznych:
- JA JAKO PREZYDENT POZNANIA;
- FINANSE MIASTA;
- INWESTYCJE W MIEŚCIE,
- TRANSPORT I KOMUNIKACJA,
- MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW.
Otrzymaliśmy odpowiedzi od trzech kandydatów: Jacka Jaśkowiaka, Zbigniewa Czerwińskiego i Przemysława Plewińskiego. Ta trójka otrzymała najwięcej głosów od poznanianek i poznaniaków. Do drugiej tury weszli Jaśkowiak i Czerwiński. Urzędujący prezydent z wyniku w pierwszej turze był zadowolony i zapowiedział, że "obroni Poznań przed PiS-em". Kandydat z list PiS wygrał walkę o drugą turę z Przemysławem Plewińskim z Trzeciej Drogi. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych 7 kwietnia przekonywał, że wynik wyborów świadczy o tym, że "poznaniacy pokazali Jaśkowiakowi żółtą kartkę". Dodał, że ma nadzieję, że 21 kwietnia pokażą mu czerwoną.
Jak postrzegają Poznań kandydaci na prezydenta. Okazuje się, że ich ocena miasta znacząco się od siebie różni. Widać to na wielu płaszczyznach.
- Jakie działania, po wygranych wyborach, będą dla Pani/Pana najważniejsze i kluczowe dla miasta i mieszkańców?
Dla Jacka Jaśkowiaka kluczowa ma być modernizacja Areny. - Bliska rozpoczęcia jest też budowa pływalni na Taborowej, na rozstrzygnięcie czeka przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż PST, przygotowujemy się także do budowy wiaduktów nad torami na Lutyckiej i Golęcińskiej. Bardzo istotnym priorytetem będą dalsze inwestycje w ochronę zdrowia poznanianek i poznaniaków, a także w zieleń i poprawę retencji na terenie miasta - dodał.
Zbigniew Czerwiński zwrócił z kolei uwagę na konieczność realizacji rozpoczętych działań inwestycyjnych oraz właściwe rozplanowanie remontu mostu Chrobrego, "by nie sparaliżować miasta". - Audyt finansów miasta, podwyżki dla dyrektorów placówek oświatowych i przygotowanie budżetu na rok 2025, gdzie pojawią się nowe priorytety. Będę zachęcał mieszkańców do czynnego udziału w opiniowaniu inicjatyw miejskich, przez rzeczywiste a nie markowane konsultacje społeczne. W nowym budżecie zwiększymy radykalnie środki na retencje, budowę dróg lokalnych. Z dyrektorami placówek oświaty rozpoczniemy proces podnoszenia poziomu nauczania i zwiększenia wpływu rodziców na proces wychowawczy i bezpieczeństwo w szkole - wyliczał nam kandydat PiS.
- Czy będzie Pan wprowadzał działania (a jeśli tak, to jakie), które pomogłyby poznańskim przedsiębiorcom ze Starego Rynku i okolic?
Zdaniem urzędującego prezydenta Poznania "Stary Rynek dziś rozkwita, to po prostu widać, słychać i czuć", a dzięki rosnącej liczbie mieszkańców i turystów odwiedzających okolicę, przedsiębiorcy mają się dobrze. Miasta nadal chce promować Stary Rynek poprzez różnego rodzaju wydarzenia skierowane do mieszkańców.
Kontrkandydat Jaśkowiaka jest bardziej krytyczny wobec aktualnych władz miasta. Chce zadbać o całe Stare Miasto, które zostało "poturbowane przez najdłuższe remonty nowoczesnej Europy". - Preferencyjny wynajem lokali komunalnych dla przedsiębiorców w centrum, lokalizowanie nowych firm w centrum – ze wsparciem środków powiatowego urzędu pracy i miasta - proponuje Czerwiński.
- Darmowa komunikacja miejska
Prezydent Jacek Jaśkowiak uważa, że niemożliwe jest wprowadzenie w Poznaniu darmowej komunikacji miejskiej. Zbigniew Czerwiński proponuje bezpłatne autobusy i tramwaje dla dzieci poniżej 15. roku życia mieszkających w mieście.
Kandydaci znacząco różnią się też np. w ocenie tego, jak Poznań przygotowany jest do ewentualnej wojny, czyli czy ma odpowiednią liczbę schronów i czy są one należycie oznaczone i utrwalone w świadomości mieszkańców.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami.
Wybory samorządowe 2024. W tych wielkopolskich powiatach frekwencja była najwyższa!