Okno

i

Autor: pexels.com

Porady domowe

Masz tryb zimowy w oknach? Co to takiego i jak go uruchomić?

2024-10-18 13:03

Wielu z Was pewnie w domach, zimą odczuwało chłód dochodzący ze szczelin okiennych. Okazuje się, że nowoczesne okna mają w sobie tzw. tryby letnie i zimowe. Gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, powinniśmy przestawić okno w tryb zimowy, by uniknąć utraty ciepła, a tym samym także i wyższych rachunków za ogrzewanie.

Okna mają dwa szczególne tryby. W okresie zimowym to szczególnie ważne!

Okna są ważnym elementem, który nie tylko wpuszczają światło dzienne do naszych domów, ale jak się okazuje, także chronią nasz dom przed wyziębieniem, oraz pomagają w jego wychłodzeniu. Co dzisiaj ważne, poprawiają jakość energetyczną budynku mieszkalnego. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo ustawić i w jakim trybie nasze okna.

Jak ustawić "tryb zimowy" w oknie?

Najpierw warto sprawdzić, czy mamy coś, co ustawia taki tryb. Urządzenie te wyglądają jak taki "grzybek, który da się odkręcić, lub zakręcić "grzybkiem". Jeśli mamy takie wkręty w oknach (najczęściej od jednego do trzech), należy imbusem, obcęgami, bądź wkrętakiem z wieloma końcówkami dokręcić wkręty tak, by wskaźnik był po stronie uszczelki. Jeśli chcemy zaś ustawić okno w tryb letni, należy przekręcić "grzybek" tak, by był po przeciwnej stronie uszczelki. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, nie mamy narzędzi, bądź nie wiemy, czy mamy w ogóle możliwość ustawiania trybów w naszych oknach, warto wezwać specjalistę, bądź znajomego, lub sąsiada, który zna się na tej kwestii.

Dlaczego warto ustawiać tryby w oknach?

Tryb zimowy w oknach podczas chłodniejszych dni i nocy, to znaczna oszczędność w ogrzewaniu, gdyż ciepłe powietrze nie ucieka na zewnątrz, oraz pomieszczenie nagrzewa się szybciej. Dodatkowo latem, to delikatny przewiew powietrza między wnętrzem, a zewnętrzem. Ponadto w przypadku alergenów i roztoczy powoduje to ich redukcję i ucieczkę poza nasze pomieszczenia. Ponadto odpowiednie ustawienie trybów jest bardzo korzystne dla środowiska. Pomaga też w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w domu.

Zobaczcie także, jak łatwo zaoszczędzić na rachunkach za prąd!