Restauracja solarna

i

Autor: Pixabay/ Facebook: Le présage : Restaurant propulsé au soleil

Gastronomia

To pierwszy tego typu lokal w Europie. Otwarto restaurację solarną! Lokal jest już na celowniku Gault&Millau!

Ta futurystyczna restauracja powstała we Francji! Jest to pierwszy tego typu lokal w Europie. Jak sądzicie, czy takie rozwiązanie wpłynie na przyszłość gastronomii? Zobaczcie, na czym polega fenomen restauracji solarnej. Szczegóły w artykule.

W Marsylii otworzyła się rewolucyjna restauracja „Le Présage”

To pierwszy gastronomiczny lokal solarny w Europie. W tym lokalu gotowanie odbywa się w specjalnych... kuchniach solarnych - jak sama nazwa wskazuje - są one zasilane wyłącznie energię słoneczną. - O restauracji zrobiło się już głośno - pisze o niej między innymi ceniony przewodnik kulinarny Gault&Millau - wyjaśnia Rzeczpospolita. Co jeszcze warto wiedzieć o „Le Présage”?

„Le Présage” - pierwsza restauracja solarna w Europie

„Le Présage” funkcjonuje zaledwie od miesiąca, a już budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów. Nie dziwi nas taka reakcja. „Le Présage” jest unikatową restauracją w skali Europy. Co sprawia, że lokal jest wyjątkowy? Przede wszystkim koncepcja działania: do gotowania wykorzystywana jest tutaj... wyłącznie energia słoneczna!

Minimalizm i klasyka. Tak prezentuje się unikatowa restauracja we Francji

Budynek restauracji jest skromny. Powstał z wykorzystaniem znacznej ilości drewna, posiada także duże przeszklenia. - Jego wnętrza są w stanie pomieścić 65 gości, oprócz tego do restauracji przynależy taras z widokiem na miasto - wyjaśnia "Rz".

Menu w restauracji solarnej jest minimalistyczne. W skład karty dań wchodzą: trzy przystawki, trzy dania główne, a także trzy desery. Wszystkie potrawy powstają ze składników pochodzących od lokalnych dostawców, większość z nich jest ekologiczna.

Restauracja działa, jak budynek bioklimatyczny, jednocześnie współtwórca „Le Présage” podkreśla, że w lokalu zamontowano także tradycyjną instalację elektryczną. - Zbudowaliśmy profesjonalną kuchnię solarną, która posiada dwa źródła energii: słoneczną, a także elektryczność, w razie gdyby zabrakło tej pierwszej – tłumaczy Pierre-André Aubert w rozmowie z redaktorką przewodnika Gault&Millau, cytuje Rzeczpospolita.

Jak możecie się domyślać, z racji tego, że mówimy o restauracji solarnej, to gdzieś musi znajdować się... panel solarny, a ten akurat jest pokaźnych rozmiarów. Jest w rodzaju dużego lustra, które skupia energię słoneczną i przekazuje ją do kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu płyta kuchenna rozgrzewa się do temperatury 450 stopni Celsjusza!

Restauracje solarne są przyszłością gastronomii?

Ze względu na rodzaj restauracji, godziny otwarcia lokalu są uzależnione od promieni słonecznych. „Le Présage” funkcjonuje w godzinach 11:30-14:00. Wtedy słońce promieniuje najmocniej, a kuchnia działa najbardziej wydajniej.

- Redakcja Gault&Millau informuje, że założyciele „Le Présage” planują założenie w najbliższej przyszłości restauracyjnego ogrodu. Pochodzące z niego zioła, warzywa i owoce mają stanowić 20 procent składników wykorzystywanych do przyrządzania potraw - czytamy w Rzeczpospolitej. Dodajmy, że współtwórcą przyszłościowej restauracji jest szef kuchni Pierre-André Aubert, który planuje też wybudować piec solarny.

Plebiscyt. Wskaż najlepsze danie w Wielkopolsce: