Przemysł II. To ostatni męski reprezentant wielkopolskiej dynastii Piastów
Przemysł II urodził się 14 października 1257 w Poznaniu. Był pogrobowcem - urodził się cztery i pół miesiąca po śmierci ojca Przemysła I. Matką władcy była księżniczka wrocławska Elżbieta, córka Henryka II Pobożnego. Miał cztery siostry - Konstancje, Eufrozynę, Annę i Eufemię. W momencie narodzin został nominalnym władcą księstwa poznańskiego. Przemysł II był w dzieciństwie pod opieką księcia kaliskiego, mimo to pozostał w Grodzie Przemysława, gdzie wychowywała go matka. Elżbieta wrocławska zmarła jednak w 1265 roku, wówczas całkowitą opiekę nad młodym Piastem przejął stryj, Władysław Pobożny.
Przemysł II. Jak władca został samodzielnym księciem poznańskim?
Przemysł został samodzielnym księciem poznańskim w 1273 roku. Nie jest do końca jasne jak wyglądał proces przekazania ojcowizny. Wiadomo tylko, że na wydanym samodzielnie dokumencie datowanym na 1 października 1273 Przemysł II tytułował się dux Poloniae (książę Wielkopolski). O samodzielnych rządach księcia w dzielnicy poznańskiej wiadomo niewiele. Znane są cztery dokumenty władcy z lat 1273–1279, dwa z nich zostały wydane wspólnie ze stryjem Bolesławem Pobożnym.
Przemysł II władcą całej Wielkopolski
Według profesora Bronisława Nowackiego granice władztwa Przemysła II miały biec w następujący sposób:
z Marchią od północy wzdłuż Noteci, pozostawiając po stronie wielkopolskiej Santok i Drezdenko. Od rzeki Drawy granica skręcała na północ, omijając Kalisz Pomorski, a dalej przebiegała równoleżnikowo na wschód, gdzie na krótkim odcinku Wielkopolska graniczyła z księstwem Pomorza Zachodniego. Następnie po linii równoleżnikowej, na południe od Szczytna i Tucholi do rzeki Brdy, stykała się Wielkopolska z Pomorzem Gdańskim. Dalej granica skręcała na południe od Nakła, pozostawiając ten gród po stronie Wielkopolski i stąd na południe wzdłuż górnej Noteci ukształtowała się granica z Kujawami. Granica wschodnia, oddzielająca Wielkopolskę od ziemi łęczyckiej i sieradzkiej, pozostawiała po stronie wielkopolskiej Staw i Koźminek. Niedaleko źródeł Warty, między Brzeźnicą i Olesnem, na krótkim odcinku Wielkopolska stykała się z księstwem krakowskim, a następnie na północny zachód, w okolicach Kępna, Ostrzeszowa i Przemętu granica oddzielała Wielkopolskę od dzierżaw książąt opolskich, wrocławskich i głogowskich. W końcu biegła wzdłuż biegu Odry w kierunku Sulęcina, pozostawiając ten gród po stronie ziemi lubuskiej i dalej w kierunku Noteci z Santokiem - mówił profesor Bronisław Nowacki.
Przemysł II. Zjednoczenie całej Wielkopolski
Połączenie przez Przemysła II Wielkopolski odbyło się w sposób bezproblemowy. Było trwałe, z wyjątkiem granicy z księstwem wrocławskim, przetrwało przez cały czas panowania władcy. Mimo to Wielkopolanie mieli świadomość podziału na części poznańską i kalisko-gnieźnieńską. Co finalnie doprowadziło do podziału dzielnicy w czasach króla Kazimierza Wielkiego na województwa poznańskie i kaliskie.
Droga do koronacji Przemysła II
23 czerwca 1290 we Wrocławiu zmarł, prawdopodobnie w wyniku otrucia Henryk IV Prawy. Piast nie miał syna, w związku z czym dziedziczne księstwo wrocławskie przekazał stryjecznemu bratu, księciu głogowskiemu Henrykowi III, ziemię kłodzką zwrócił Czechom, a księstwo nyskie nadał w wieczyste posiadanie biskupstwu wrocławskiemu. Takie nadania nie budzą większych kontrowersji. Zdziwienie wsród historyków wywołało natomiast nadanie księstwa krakowskiego i sandomierskiego innemu bliskiemu krewnemu, czyli Przemysłowi. Nie wiadomo kiedy dokładnie władca udał się do Krakowa w celu przejęcia władzy. Pierwsze dokumenty wydał tam w 1290 roku. Wawel opuścił jeszcze tego samego roku. Zrezygnował z Małopolski na rzecz Wacława II. Przemysł zabrał ze sobą wówczas insygnia koronacyjne. Prawdopodobnie już wtedy myślał o koronacji.
Przemysł II królem Polski
Po zjednoczeniu Wielkopolski z Pomorzem Gdańskim Przemysł stał się najsilniejszym wśród Piastów. Do koronacji królewskiej Przemysła i jego trzeciej żony Małgorzaty doszło w archikatedrze gnieźnieńskiej 26 czerwca 1295. Dokonał jej arcybiskup Jakub Świnka, który posłużył się insygniami sprowadzonymi z Krakowa, istnieje również druga wersja mówiąca, że od dawna spoczywały w skarbcu archikatedry. Wielkopolski Piast był pierwszą koronowaną głową w historii naszego kraju po 219 latach przerwy. Nie wiadomo czy Przemysł uzyskał zgodę papieża, mimo to legalność jego koronacji nie była przez współczesnych negowana.
Śmierć Przemysła II w Rogoźnie
Przemysł II nie cieszył się szczególnie długo z polskiej korony. Został zamordowany 8 lutego 1296. Udział w zbrodni przypisuje się rodom Zarębów i Nałęczów. Nie wiadomo do końca kto zlecił dokonanie zabójstwa. Najwięcej mówi się o książętach dzielnicowych, którzy mogli zazdrościć korony, Brandenburczykach oraz Wacławie II.