Na chwilę obecną w Poznaniu nie ma wygospodarowanego miejsce, gdzie można legalnie pochować zwierzę. Po śmierci pupila, właściciele zostawiają je u weterynarza lub mogą również odwieźć zwierzę do schroniska przy ul. Kobylepole 51. Placówka pobiera opłatę uzależnioną od wagi zwierzęcia.
Polecany artykuł:
Pierwszy cmentarz dla zwierząt w Poznaniu
Dodajmy, że polskie prawo zabrania zakopywania martwego pupila poza miejscami do tego wyznaczonymi. Jednak po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nad którym obecnie pracuje Miejska Pracownia Urbanistyczna, w Poznaniu będzie mógł powstać pierwszy cmentarz dla zwierząt – informuje serwis poznań.pl.
Gdzie powstanie pierwszy cmentarz dla zwierząt?
Projekt planu, o którym mowa, dotyczy wschodniej części miasta. Od południa graniczy on z ulicą Wrzesińską i ROD ,,Międzylesie", a od północnego-wschodu z terenem Cmentarza Miłostowskiego. To obszar o powierzchni około 1,8 ha – zalesiony.
Zaletą tego terenu jest lokalizacja – jest to obszar oddalony od zabudowy mieszkaniowej. Jest też odpowiednio daleko od cmentarza, od którego oddziela go pas zieleni. Serwis poznan.pl informuje, że na wskazanym terenie przeprowadzono odpowiednie badania gruntowo-wodne, które nie wykazały przeciwwskazań do stworzenia tam miejsca pochówku.
Od kiedy cmentarz zacznie funkcjonować?
Do 1 czerwca każdy może zgłosić swoje uwagi do projektowanego planu - do 18 maja jest on wyłożony do publicznego wglądu.
Cmentarz dla zwierząt będzie mógł powstać dopiero po przyjęciu planu przez Radę Miasta Poznania. Następnie będzie można określić dokładne zasady jego funkcjonowania.