Poznań od wielu lat omijają wielkie imprezy sportowe i koncerty z udziałem światowych gwiazd. Powodem jest brak dużej hali widowiskowo-sportowej. Taką funkcję kiedyś spełniała Hala Arena. Ten obiekt ma już jednak lata świetności za sobą, a jej zapowiadany remont nie rozwiąże wszystkich problemów. Władze miasta już dawno wykluczyły możliwość budowy nowej hali, której pojemność przekraczać będzie 10 tysięcy.
Wielka hala sportowa pod Poznaniem?
Na pomysł budowy hali z prawdziwego zdarzenia wpadł wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. We wtorek (6 grudnia) na stadionie GOSiR w Plewiskach odbyła się konferencja z jego udziałem oraz wójta gminy Komorniki Jana Brody, która dotyczyła budowy Wielkopolskiej Hali Widowiskowo-Sportowej.
Polecany artykuł:
- Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.
Skąd pomysł na taką lokalizację? Wojewoda tłumaczył, że chodzi o względy komunikacyjne. Plewiska znajdują się blisko autostrady A2, trasy S11, lotniska Poznań Ławica i linii kolejowej łączącej Warszawę z Berlinem.
Polecany artykuł:
Przed konferencją prasową, zorganizowaną w miejscu planowanej budowy hali, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wójt gminy Komorniki Jan Broda podpisali w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu list intencyjny, w którym obie strony wyraziły chęć podjęcia współpracy w celu realizacji na terenie województwa wielkopolskiego wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. - Ze swojej strony gwarantuję pełną współpracę w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na budowę hali i propagowania całego projektu - mówi wojewoda.
Pierwszym istotnym krokiem w budowie hali jest ogłoszenie konkursu architektonicznego, który odbędzie się pod pełnymi auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie projektowania ze zwycięzcą konkursu. Z uwagi na przedmiot konkurs będzie miał charakter międzynarodowy.
Wielka hala sportowa pod Poznaniem. Jaki koszt budowy?
Jak podkreśla wojewoda na ten moment nie sposób mówić o budżecie na realizację projektu, ponieważ kwota niezbędna do wybudowania hali będzie pochodną rozstrzygnięcia konkursu i dodaje, że przejście dwóch pierwszych kroków, czyli konkursu oraz uzyskania projektu technicznego hali, będzie doskonałym punktem wyjścia do uzyskania środków na jej budowę.
Na budowę obiektu będą potrzebne duże środki finansowe. - Na samym początku z panem wojewodą rozmawialiśmy, że musimy znaleźć jakiś sposób finansowania takiego zadania. Myślę, że są duże firmy państwowe. Nie chciałbym, aby ta inwestycja w dużym stopniu obciążała gminę - przyznał wójt Komornik.