Dobrym startem naszej drugiej trasy jest położony wśród lubuskich lasów i jezior Torzym, który przyciąga unikalnym mikroklimatem. Na początku XX wieku miasto było znaczącym ośrodkiem letniskowo-rekreacyjnym, w którym kuracjusze mogli wypoczywać w zdrojowym parku. Miasteczko zachowało swój dawny urok –spacerując po mieście można podziwiać unikalną przyrodę oraz odwiedzić kościół parafialny.
>> Poznań: Która dzielnica ma najlepszą komunikację? Oto wybór mieszkańców! [RAPORT]
Kilkadziesiąt kilometrów dalej, nieopodal Kostrzyna nad Odrą znajduje się Park Narodowy „Ujście Warty”, który będzie prawdziwą atrakcją dla miłośników dzikiej przyrody. Żyje tu blisko 280 gatunków ptaków, takich jak żurawie, dzikie gęsi, czaple, mewy, rybitwy, kormorany, ohary i czajki. Piesze i rowerowe szlaki: „Ptasi Szlak”, „Przyrodniczy ogród zmysłów” czy „Szlak Dzięcioła” pozwolą odkryć piękno natury i wsłuchać się w śpiew ptaków, który relaksuje jak nic innego!
Kolejnym punktem wycieczki jest Kostrzyn nad Odrą. Od zarania dziejów stanowił arenę ścierania się żywiołu słowiańskiego i germańskiego. Dawniej rządy wiedli tu Templariusze, Joannici i Krzyżacy oraz Brandenburczycy, dzięki czemu miasto było bardzo różnorodne i rozwinięte. Kresem świetności był rok 1945, kiedy to Kostrzyn nad Odrą został w 90% zniszczony przez armię radziecką maszerującą na Berlin. Miasto zostało odbudowane i dziś stanowi ważny ośrodek handlu, który stale zyskuje na znaczeniu.
>> 140 lat MPK w Poznaniu! Jubileuszowa karta PEKA już do kupienia!
Ze względu na swoją burzliwą historię, Kostrzyn nad Odrą nazywany jest miastem-twierdzą. Na miłośników historii i militarnych opowieści czekają tu wspaniałe atrakcje. Zlokalizowana w Bastionie Filip multimedialna ekspozycja pozwoli krok po kroku prześledzić historię miasta, a spacer po odrestaurowanych murach zapewni dreszczyk emocji i uraczy zwiedzających zachwycającym widokiem na graniczną rzekę Odrę.
Warto przejść się zapomnianymi uliczkami zrujnowanego Starego Miasta, które niegdyś uchodziło za jeden z najpiękniejszych ośrodków Brandenburgii. Przed wydarzeniami z 1945 roku nad Kostrzynem górował piękny zamek, ratusz oraz kościół parafialny, a mieszkańcy chętnie spotykali się na rynku. Ta część miasta nigdy nie odzyskała swojej świetności, ale dzięki wytężonej pracy archeologów spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic, bruki uliczek i chodniki, a część obiektów została odrestaurowana. Ciekawostką jest fakt, że zrujnowane uliczki Starego Miasta nazywane są… Kostrzyńskimi Pompejami.
>> Funkcjonariusze ITD uratowali małego kotka! Błąkał się przy trasie S5! [FOTO, WIDEO]
Wizyta w jedynym w Polsce Muzeum Łąki w niewielkiej miejscowości Owczary (działającym w ramach Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach) to niepowtarzalna okazja do podziwiania magicznego ogrodu botanicznego z roślinnością łąkową i ginącymi polnymi chwastami. Na uwagę zasługują także zachwycające unikatowością malownicze murawy kserotermiczne, które stanowią rzadkie w skali kraju zbiorowisko roślinne, utrzymywane dzięki prowadzeniu wypasu owiec i kóz.
Polecany artykuł:
Ostatnim punktem naszej trasy są Słubice. Miasto położone w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry, połączone Mostem Przyjaźni z niemieckim Frankfurtem nad Odrą, stanowiące jedno z najbardziej popularnych przejść granicznych w Polsce. Podczas spaceru po mieście uwagę przyciągają perełki niemieckiej architektury, nietypowo wplecione między nowoczesne sklepy i kramy. Niewątpliwą atrakcją Słubic jest także wzniesiony w 2014 roku pomnik Wikipedii, stanowiący podziękowanie i uznanie dla redaktorów, którzy od wielu lat ponad podziałami religijnymi, politycznymi i kulturowymi tworzą angażujące treści w ponad 208 językach świata.
>> Takiej biblioteki w Poznaniu jeszcze nie było! Sąsiedzi z Głównej zebrali 2,5 tys. książek
Długość trasy wynosi 120 kilometrów, a przewidywany czas zwiedzania to 11 godzin.
Partnerami merytorycznymi akcji „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie” są Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Visit Zielona Góra oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Szczegóły dostępne są również na stronie internetowej www.odkrywamy.eska.pl.